zavřít
upravit profil

herec, scénárista, režisér, producent

narozen: 13. 11. 1934 New York City, New York, USA  † 19. 7. 2016 Burbank, Kalifornie, USA

Upravit životopis

Životopis

Filmový, televizní a divadelní producent, režisér a scénárista Garry Marshall v roce 2004 natočil kromě filmu Život s Helenou také pokračování komediálního hitu Deník princezny 2, ve kterém si opět zahrají Julie Andrews a Anne Hathaway. V roce 1999 znovu spojil síly s hvězdami filmu Pretty Woman Julií Roberts a Richardem Gerem a natočil s nimi komedii Nevěsta na útěku. Romantický snímek Pretty Woman se stal komerčně nejúspěšnějším filmem roku 1990 a dodnes patří k filmům s největšími tržbami v historii studia Walt Disney.

Jeho dalšími režijními počiny byly filmy Jiná láska, Frankie a Johnny, Beaches, Přes palubu, Vůbec nic společného, Kluk z El Flaminga, Exit to Eden a Božská lest. Marshall stojí za některými z nejúspěšnějších televizních sitcomů v americké historii. Patří mezi ně seriály Happy Days, Laverne & Shirley, The Odd Couple a Mork and Mindy. Celkem vytvořil 14 seriálů a byl vedoucím výroby u více než tisíce půlhodinových epizod. Jeho seriály a jejich představitelé získali sedm cen Emmy z celkových 16 nominací. Svou první Emmy Marshall získal společně se spoluscénáristou Jerrym Belsonem za pořad The Dick Van Dyke Show.

Marshall během své kariéry obdržel spoustu významných cen: v roce 1990 získal ocenění American Comedy Award za celoživotní přínos, o dva roky později cenu Publicists Guild Motion Picture Showmanship Award a v roce 1995 mu společnost Writer’s Guild of America udělila ocenění Valentine Davies Award za přínos zábavnímu průmyslu.

Svou kariéru začal v roce 1961 jako scénárista pořadu The Tonight Show. Později se věnoval práci na pořadech The Lucy Show, The Dick Van Dyke Show, I Spy, Love American Style, Gomer Pyle, U.S.|M.C. a The Danny Thomas Show. S Lowellem Ganzem napsal divadelní hru Wrong Turn at Lungfish, kterou následně sám zrežíroval a nedávno byla vydána v knižní podobě nakladatelstvím Samuel French, Inc.

V roce 1995 vyšla v nakladatelství Adams Publishing jeho autobiografie Wake Me When It’s Funny, kterou napsal spolu se svou dcerou Lori. O dva roky později se svou dcerou Kathleen nechal postavit divadlo Falcon v kalifornském Burbanku.

Garry Marshall

81 let, herec, scénárista, režisér, producent

Mohli by vás také zajímat…