zavřít
Upravit životopis

Životopis

V roce 1963 absolvoval Coffeyville Jr. College a poté studoval divadlo na Kansas State College a Oklahoma State University. Živil se jako profesionální hudebník; 1963-70 hrál na bicí ve skupině Rubber Band a také bubnoval u Leona Russella, Krise Kristoffersona a Willieho Nelsona (jako Teddy Jack Eddy).

Svoji první roli vytvořil ve westernovém TV seriálu The High Chaparral (1967-71). Hrál také v dalším seriálu The Texas Wheelers (1974-75, Wheelerové z Texasu). Ve filmu se několik let uplatňoval v rolích venkovských mladíků, hejskovských podvodníků a automobilových závodníků. Jeho nejvýznamnější úlohou se stala titulní postava legendárního rokenrolového hudebníka, který zahynul 1959 při letecké katastrofě, v životopisném filmu Příběh Buddy Hollyho (r. S. Rash).

Za svůj výkon, při němž sám hrál na kytaru a zpíval, byl nominován na Oscara 1978. Díky své obhroublejší fyziognomii často vytváří padouchy a zlosyny jako jsou např. albínský zabiják Joshua v akčním kriminálním thrilleru Smrtonosná zbraň (r. R. Donner) nebo zrádný námořní důstojník Krill v akčním thrilleru Přepadení v Pacifiku (r. A. Davis). Ztělesňuje však i strážce zákona: zkušený federální agent Angelo Pappas v kriminálním thrilleru Bod zlomu (r. K. Bigelowová) nebo soukromý detektiv Eddie Lomax v kriminálním dramatu Firma (r. S. Pollack).

Občas se ve filmu objeví pouze v jediné scéně: otec automechanika Petea Daytona (Balthazar Getty) v kriminálním dramatu Lost Highway (r. D. Lynch) nebo dálniční policista v psychedelickém komediálním dramatu podle knihy Huntera S. Thompsona Strach a hnus v Las Vegas (r. T. Gilliam). V soukromém životě musel překonávát závažné problémy; 1988 utrpěl těžká zranění při motocyklové nehodě, 1995 se zhroutil v důsledku závislosti na steroidech, kokainu a tequile. Jeho syn Jake Busey se prosadil jako film. herec.

Autor: Miloš Fikejz

Mohli by vás také zajímat…