zavřít
Upravit životopis

Životopis

Anglický rockový zpěvák, vl. jm. Paul Gadd (nar. 1940). V r. 1958 se stává členem skifflové skupiny Paul Russell & His Rebels. Následně vede R&R skupinu Twilights. V r. 1960 mu vychází první singl pod jménem Paul Raven. O rok později zakládá skupinu Paul Raven & Boston International (později Bostons). V dalších letech spolupracuje se souborem Mika Leandera. V r. 1968 nahrává další neúspěšný singl pod jménem Paul Monday. Podobně dopadá v r. 1969 i skladba We Are All Living In One Place nazpívaná pod jménem Rubber Bucket.

Zlom se dostavuje až v r. 1971, kdy už pod jménem Gary Glitter nahrává 15-minutovou skladbu Rock´n´roll. Ta se v následujícím roce (po rozdělení na 2 části) stává velkým hitem (1. v amer. hitp.). Zpěvák se stává jedním z představitelů tzv. glam rocku a díky následnému napodobování kostýmové image se posléze hovoří dokonce o proudu nazvaném “glitter rock”. Jeho pěvecký projev se přitom blíží skandování. Po (především v Anglii) úspěšném albu Glitter (1972) přichází několik dalších velikých hitů - I´m The Leader Of The Gang (1973, 1. v angl. hitp.), I Love You Love Me Love (1973, 1. v Anglii), Always Yours (1974, 1. v Anglii).

Počínaje rokem 1974 nahrála několik samostatných desek i jeho doprovodná skupina Glitter Band. (Uspěla i několika hity.) V lednu 1976 se odehrál rozlučkový koncert G. Glittera, který později vystupuje spíše jen příležitostně (zpívá především v kabaretech). V r. 1981 došlo na krátkou dobu k obnovení Glitter Bandu. Zpěvák se občas připomíná i v 80. letech.

Mohli by vás také zajímat…