zavřít
Upravit životopis

Životopis

Gary Thain byl rockový baskytarista, známý hlavně z působení v britské skupině Uriah Heep.

Narodil se ve městě Christchurch na Novém Zélandu. Spolu s Peterem Dawkinsem, spoluhráčem a bubeníkem z rockového tria The New Nadir, podnikl cestu z Nového Zélandu do Londýna, aby si mohl „zajammovat“ s Jimi Hendrixem.

V roce 1969 se skupina The New Nadir rozpadla a Thain se stal členem skupiny Keef Hartley Band. V roce 1971 byla skupina na turné společně s Uriah Heep a Thainovi byl dán návrh, aby nahradil odcházejícího Marka Clarkea. V Uriah Heep pak působil od února 1972 do února 1975.

Styl jeho hry byl úžasný, charakteristický dobře zahranou melodickou basovou linkou. Hrál na čtyřech studiových albech: Demons & Wizards, The Magician's Birthday , Sweet Freedom , Wonderworld a jednom „live“ albu: Uriah Heep Live.

Během jeho posledního turné s Heep utrpěl elektrický šok a byl vážně zraněn. Kvůli drogové závislosti se jeho zdravotní stav nezlepšoval a tak Thain nebyl schopen pokračovat v práci s Uriah Heep, byl proto nahrazen bývalým baskytaristou a vokalistou skupiny King Crimson, Johnem Wettonem.

Gary Thain zemřel na předávkování drogami 8. prosince 1975.

Gary Thain

27 let, baskytarista