zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jako hudebně nadaná dcera inženýra a učitelky vynikala od dětství ve hře na flétnu, klavír a varhany. O divadlo se začala zajímat v sedmnácti letech, když studovala rok ve Švédsku. Po návratu do USA získala herecké vzdělaní na Boston University a 1979 přesídlila do New Yorku, kde pracovala jako prodavačka a uplatnila se jako modelka u agentury ZOLI. Kromě toho se připojila k divadelnímu souboru Mount Washington Repertory Company v Nové Anglii a zvítězila v recitační soutěži.

Postupně vystupovala v TV seriálech Buffalo Bill (1983-84), jehož jednu epizodu také napsala, a Sára (1985). V dalších vystupovala jako host, např. Family Ties (1982-89, Rodinná pouta - ČTV), Riptide, Remington Steele - ČTV a Trying Times (Těžké časy). Před film. kamerou debutovala vedlejší úlohou hřmotné vyčouhlé dívky April, s níž sdílí stejnou hereckou šatnu za ženu převlečený smolařský hrdina (Dustin Hoffman) hořké komedie Tootsie (r. S. Pollack).

První její hlavní rolí byla novinářka Veronika Quaifeová, kterou zasvětí do svých pokusů s telepřenosem šílený vědec (Jeff Goldblum), v hororu Moucha (r. D. Cronenberg). Držitelkou Oscara 1988 se stala díky svému výkonu, jaký předvedla v úloze poněkud ztřeštěné majitelky zvířecího útulku Muriel Pritchettové, jejíž city opětuje nešťastně ženatý autor cestovních průvodců (William Hurt), v posmutnělé komedii Náhodný turista (r. L. Kasdan).

O Oscara 1991 se ucházela a Donatellova Davida 1992 obdržela za svůj part provdané dívky Thelmy Dickinsonové, pro niž a její starší přítelkyni (Susan Sarandonová) končí zpočátku nevinný víkendový únik z maloměstské nudy tragicky, v psychologicko-dobrodružném snímku Thelma a Louise (r. R. Scott). Pozici hvězdy si G. D. upevnila v satirické komedii Hrdina proti své vůli (r. S. Frears), kde se představila jako ambiciózní TV reportérka Gale Gayleyová, pátrající po údajném zachránci (Dustin Hoffman) z havarovaného letadla.

Nominací na Zlatý glóbus 1994 byl ohodnocen její výkon v roli Julie Mannové, pisatelky volebních projevů demokratického kandidáta (Mitchell Ryan), která se během volební kampaně sblíží se svým politickým rivalem (Michael Keaton), v potrhlé komedii Bez řečí (r. R. Underwood).

V letech 1987-90 byla provdána za herce Jeffa Goldbluma, po jehož boku hrála ve filmech Transylvania 6-500, Moucha a Pozemšťanky jsou lehce k mání. Vede vlastní produkční společnost Genial Pictures. V letech 1993-98 byla manželkou režiséra Rennyho Harlina.

Mohli by vás také zajímat…