zavřít
Upravit životopis

Životopis

V roce 1975 absolvoval režisérský kurz v British Theatre Association v Londýně a pak dva roky studoval na Škole pantomimy, pohybu a divadla Jacquese Lecoqa v Paříži. Po návratu do Austrálie hrál v inscenaci Shakespearova Krále Leara a po boku Mela Gibsona v Beckettově Čekání na Godota.

Ve filmu debutoval rolí detektiva v kriminálním snímku Švindl (r. C. Whatham). Dlouho se však věnoval pouze divadlu. Jako člen divadelního souboru Lighthouse vytvořil na jevišti postavu Oberona v Shakespearově Snu noci svatojánské, úlohu Sira Andrewa Aguecheeka v Shakespearově Večeru tříkrálovém a titulní roli ve Figarově svatbě.

V divadle působí od 1978 i jako režisér - Clowneroonies, The Small Poppies, Pearls Before Swine, The Popular Mechanicals, The Wolf's Banquet aj (Queensland Theatre Company, Adelaide Festival, Belvoir Street, Magpie Theatre). Se satirikem Johnem Clarkem pro divadlo adaptoval Aristofanovy Žáby. Do mezinárodního povědomí se zapsal úlohou klavíristy Davida Helfgotta, za jejíž ztvárnění v životopisném dramatu Záře (r. S. Hicks) získal Oscara 1996.

Mezi adepty na Oscara 2000 a Zlatý glóbus 2000 ho vynesla titulní postava spisovatele markýze de Sade v historickém dramatu podle divadelní hry Douga Wrighta Quills - Perem markýze de Sade (r. Ph. Kaufman). Na jaře 1997 pobýval pracovně v České republice v rámci natáčení přepisu slavného Hugova románu Bídníci (r. B. August), ve které hraje Javerta. Od 1988 je jeho manželkou herečka Jane Menelausová, s níž má dceru Angelicu (nar. 1992) a syna Jamese (nar. 1995).

Mohli by vás také zajímat…