zavřít
upravit profil

herec

narozen: 20. 1. 1896 New York City, New York, USA  † 9. 3. 1996 Beverly Hills, Kalifornie, USA

Upravit životopis

Životopis

George Burns se narodil 20. ledna 1896 v New Yorku jako devátý z dvanácti dětí. Vlastním jménem Nathan Birnbaum ve světě zábavy začínal již ve svých 14 letech. Vystupoval v různých estrádách či komických číslech, až zakotvil ve světě filmu. Kromě svého oscarového snímku se objevil třeba jako jeden z trojice loupících dědečků ve filmu Martina Bresta Ve velkém stylu (1979). Dalšího energického staříka si zahrál ve filmu ze studentského prostředí s názvem 18 Again! (Sladkých osmnáct) z roku 1988. Ještě když mu bylo 86 let, označil jej list New York Times za "sexuální symbol".¨

Jeden z nejoblíbenějších amerických komiků George Burns zemřel dva měsíce po svých stých narozeninách. Už na začátku 20. století platil za baviče s mimořádným komediálním talentem. Brýle na nose, tupé na hlavě a tlusté cigáro v ústech byly typickým znakem tohoto komika zpívajícího křaplavým hlasem.

V roce 1976 dostal Oscara za vedlejší roli ve filmu Vstupte (The Sunshine Boys). Ve filmovém přepisu nostalgické komedie o dvou stárnoucích komicích dramatika Neila Simona si tehdy zahrál po boku dalšího ze známých amerických komediálních herců Waltera Matthaua.

Mohli by vás také zajímat…