zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jeho předkové pocházejí z Ukrajiny. Většinu dětství strávil v uprchlických táborech. Roku 1949 zakotvila jeho rodina na několik let v Amsterdamu, odkud se v roce 1956 natrvalo přesídlila do New Yorku.

Vystudoval drama na newyorské Saint John's University. Poč. 70. let začínal na divadle; V roce 1973 debutoval v rámci letní přehlídky New York Shakespeare Festival v Králi Learovi a v témže roce absolvoval turné po boku Jasona Robardse v hořké společenské satiře Jasona Millera Ta mistrovská sezona.

Ve filmu začínal epizodními úlohami; první výraznější rolí byl John, jehož kamarádi odešli bojovat do Vietnamu, ve společensko-psychologickém dramatu Lovec jelenů (r. M. Cimino). Teprve však úloha seržanta Cokese z vojenského výcvikového tábora v tragikomedii podle stejnojmenné hry Davida Rabeho Ztroskotanci (r. R. Altman) upozornila na jeho talent.

Často hraje zkušené a otcovské policisty (např. Nemilosrdně, Základní instinkt). Zatím největší prostor dostal v psychologickém snímku Nebezpečné myšlenky (r. J. N. Smith), kde ztělesnil dobráckého učitele ze severokalifornské střední školy Hala Griffitha, s jehož pomocí překonává profesní obtíže jeho mladá kolegyně (Michelle Pfeifferová).

Popularitu mu přinesla postava zelináře Gordona Feestera v komediálním TV seriálu Open All Night (1981-82, Otevřeno celou noc), na němž se také scenáristicky spolupodílel. Jako host účinkoval v seriálech Starsky and Hutch, The Waltons a Law & Order (Zákon a pořádek).

Patří k hercům, díky nimž i zcela konvenční filmy nabývají na pravdivosti. Zavalitý, s banální tváří "člověka z davu" dokáže snadno zahrát hrozného psychopata, stejně tak jako citlivého otce rodiny.

Přestože se nejvíc věnuje filmu, působí stále také na divadelních scénách, kde účinkoval mj. v hrách Terrence McNallyho The Ritz, Johna Mortimera Hughie, Tennessee Williamse Tramvaj do stanice Touha a Thomase Babea Modlitba pro mou dceru.

Mohli by vás také zajímat…