zavřít
Upravit životopis

Životopis

Anglický zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista. Proslavil se především jako kytarista skupiny Beatles (do r. 1970). Od r. 1958 byl členem jejich předchůdce, liverpoolské sk. Quarrymen (ještě předtím začínal se svým bratrem ve sk. Rebels). Ovlivněn indickou hudbou a filosofií (od pol. 60. let), byl přítelem Raviho Shankara. Jako výrazná autorská osobnost se projevil už v posledních letech existence Beatles (např. v r. 1969 beatlesovský hit Something).

Po rozchodu slavné čtyřky sklízí veliký ohlas trojalbum All Things Must Pass (1970), natočené za účasti řady hvězd pop music. Obsahovalo i píseň My Sweet Lord, která se stala obrovským hitem (1. v USA i v Anglii). V r. 1971 ale byla příčinou soudního procesu. Ten se táhl 5 let, po nichž byl původním autorem označen Ronnie Mack.

Mezi častými Harrisonovými spolupracovníky se v té době objevují m.j. Eric Clapton, Ringo Starr a Billy Preston. Ti jsou i hosty legendárního koncertu pro Bangladéš (srpen 1971), který je zachycen na trojalbu Concert For Banga Desh (1971) a za rok 1972 byl oceněn Grammy. Vrcholu amer. hitp. dosáhl v r. 1973 i singl Give Me Love.

Po úspěšném, ale už méně kvalitním albu Living In The Material World (1973) se dostavuje pokles popularity a Harrison se relativně úspěšně věnuje produkci filmů. Na některých z nich se i sám podílel. Založil také vlastní gramofirmu Dark Horse a navíc se věnuje i automobilovému sportu. Veliký comeback se mu daří až v r. 1987 albem Cloud Nine (1987) natočeném ve spolupráci s Jeffem Lynnem. Velkým hitem se stal singl Got My Mind Set On You (1. v USA , 2. v Anglii).

V r. 1988 se účastní velice úspěšného projektu Traveling Wilburys. První turné po mnoha letech podniká v r. 1992 (v Japonsku a za účasti Erica Claptona).

Mohli by vás také zajímat…