zavřít
Upravit životopis

Životopis

Gerard Butler je jedním z nejvyhledávanějších herců jak ve Velké Británii, tak ve Spojených státech.

Gerard Butler se narodil 13. listopadu 1969 v Glasgowe, v Skotsku a na divadelních prknech debutoval ve dvanácti letech v muzikálu Oliver ve slavném divadle Kings Theatre v Glasgow. V určité životní etapě se vydal studovat práva, u kterých zůstal po sedm let, ale poté se vrátil na divadelní prkna do Londýna. V roce 1996 se objevil v oceňované divadelní adaptaci filmu Trainspotting. Později se objevil ve hrách jako jsou Snatch na prknech Donmar Warehouse a dále v produkci podle Tennessee Williamse Suddenly Last Summer, kde se objevila i Rachel Weisz.

U filmu Gerard Butler debutoval v roce 1997 ve snímku Johna Maddena Paní Brownová s Judi Dench. Mezi jeho ranými filmy najdeme například Fast Food a Bílé lži, v roce 1999 hrál v Adaptaci Čechova The Cherry Orchard a ve filmu Harrisonovy květy. Ztvárnil také hlavní postavy ve filmech Dracula 2010 a Attila.

Zajímavý je také skotský film One More Kiss, ve kterém nám ukazuje na čem skutečně v životě záleží. Skvělý herecký výkon podal i v britském TV seriálu Porota (The Jury).

V roce 2004 se Butler objevil v titulní roli filmové verze muzikálu Andrewa Lloyda Webera Fantom opery. Díky roli v nezávislém filmu Dear Frankie s herečkou Emily Mortimer si získal velmi vřelé uznání kritiky. Snímek se poprvé promítal na MFF Cannes v roce 2004. V Butlerově filmografii dále najdeme snímky jako Beowulf & Grendel, Životní zápas, Timeline: Proud času, Lara Croft Tomb Raider: Kolébka života a Království ohně. Roku 2007 ztvárnil postavu Leonida ve snímku 300: Bitva u Thermopyl (režie Zack Snyder), který vychází ze stejnojmenného komiksu scénáristy Franka Millera.

V poslední době hrál v dramatickém thrilleru Butterfly on a Wheel, který vypráví o únosu dítěte. Film byl uveden ve druhé polovině roku 2007 a dále v něm hrají Pierce Brosnan a Maria Bello. Režie se ujal Mike Barker. Film byl vydán v ČR na DVD v březnu 2008 pod velmi nevhodnym názvem Klub vyděračů.

Butler ve stejném roce dokončil natáčení dramatické komedie P.S. I Love You v režii Richarda LaGravenese s Hilary Swank, jejíž umírající manžel zanechal několik dopisů, ve kterých se jí dopředu snaží pomoct vyrovnat se se ztrátou. Film byl uveden v prosinci 2007 (i v ČR), na DVD byl v ČR vydán v červnu 2008 pod názvem P.S. Miluji tě.

V červenci r. 2008 se do českých kin dostává rodinný film Nim's Island (v české verzi Zapomenutý ostrov, světová premiéra byla v dubnu 2008), kde hraje dvojroli otce hlavní hrdinky Nim (Abigail Breslin) Jacka Rusoea a románového hrdiny Alexe Rovera autorky Alexandry Roverové (Jodie Foster).

1. 9. 2008 se uskutečnila světová premiéra filmu G. Ritchieho RocknRolla (česká premiéra byla plánována na leden 2009, film však vyšel v květnu 2009 přímo na DVD), kde hraje jednu z hlavních roli - One Two - sympatického zlodějíčka. Sám Butler o filmu řekl, že se v této roli cítil velmi dobře. Zajímavostí je, že ve filmu hraje i český herec Karel Roden, který zde ztvárnil ruského milionáře.

V červenci 2009 proběhla premiéra komedie The Ugly Truth, která mu dává (vedle K. Heiglové v hlavní ženské roli) možnost uplatnit i výrazný komediální talent. V září 2009 byl dále uveden do kin akční film Gamer, ve kterém hraje hlavní roli. V březnu 2009 byl natočen thriller Law Abiding Citizen, kde hraje jednu z hlavních rolí (jeho "protihráčem" je Jamie Foxx) a podílí se na něm i jako jeden z producentů. Film měl premiéru v USA 16. října 2009. Všechny tři filmy byly uvedeny v průběhu podzimu 2009 i v ČR (The Ugly Truth pod názvem Chceš mě, chci tě a Law Abiding Citizen jako Ctihodný občan. Již natočen je dále film The Bounty s J. Annistonovou, který by měl být uveden na jaře 2010 pod názvem Exmanželka za odměnu. G. Butler namluvil i roli Vikinga Stoicka v animovaném filmu How to Train Your Dragon (Jak vycvičit draka).

V roce 2010 se v Srbsku natáčel režijní debut Ralpha Fiennese "Coriolanus" podle Shakespearovy tragédie, titulní roli vytvořil R. Fiennes, G. Butler zahrál roli jeho protivníka, náčelníka Volsků Tulla Audifia. Film byl promítán na filmovém festivalu Berlinale v únoru r. 2011, v Srbsku krátce poté, jeho světová premiéra proběhne v září na filmovém festivalu v Torontu a poté v USA a dalších zemích. V téže době natáčel i hlavní roli ve filmu "Machine Gun Preacher", skutečném příběhu Sama Childerse, který byl v mládí "motorkářem", dealerem drog, pak se obrátil k Bohu a stal se misionářem v Súdánu, kde zachránil stovek místních dětí před údělem vojáků.

V současné době již je ukončeno natáčení filmu "Playing the Field", kde hraje bývalého fotbalového hráče, který trénuje žákovské družstvo a současně přitahuje matky malých hráčů. V roce 2012 si zahrál ve filmu Mavericks (Na divoké vlně), kde hraje trenéra předčasně zemřelého známého surfaře a připravuje se na dabing v dalším díle Jak vycvičit draka.

Mohli by vás také zajímat…