zavřít
Upravit životopis

Životopis

Na Pasteurově lyceu v Neuilly se seznámil s Christianem Clavierem, Michelem Blancem a Thierrym Lhermittem, s nimiž vedl filmový klub, organizoval dramatické kurzy a natáčel 8 mm filmy.

Společně také založili recesistické divadlo, z něhož se v roce 1972 zformovalo kabaretně divadelní sdružení Le Splendid. Některé komedie nebo skeče (výhradně z vlastní autorské dílny), s nimiž skupina slavila v pol. 70. let úspěch na pódiích pařížských kaváren a malých divadel, dostaly posléze také film. podobu (Opálení na lyžích, Ježíšek je neřád).

Podobně jako ostatní členové souboru Le Splendid, nalezl i G. J. záhy další herecké uplatnění ve filmu. Avšak první větší příležitosti před kamerou mu poskytli teprve režiséři, kteří vzešli z téhož uměleckého zázemí a vyznávali stejný druh humoru (zejm. Patrice Leconte a Jean-Marie Poiré).

V roce1984 debutoval jako film. režisér komedií Pinot, prostě polda, v níž navíc vytvořil titulní roli obyčejného pařížského policisty, který doplatí na svou dobrosrdečnost při záchraně prostitutky (Fanny Bastienová).

V obdobně komickém duchu natočil komedii Navždy skautem, kde si opět ponechal pro sebe ústřední part dětinského vedoucího skautského tábora, jehož svěřenci mu učiní ze života peklo.

S nejrůznějšími problémy a nepřízní osudu zápasí i mnozí jeho další antihrdinové, z nichž vyniká zejména tragikomická postava nešťastného Berthiera, o jehož existenčních a milostných problémech, způsobených ztrátou zaměstnání, milované dívky (Victoria Abrilová) a střechy nad hlavou, vypráví komedie Báječné časy, kterou G. J. režíroval opět podle vlastního scénáře.

Mohli by vás také zajímat…