zavřít
Upravit životopis

Životopis

Po absolvování divadelní školy (1955) při Královském divadle nastoupila do angažmá tohoto divadla, kde získala hereckou průpravu především v klasickém repertoáru (Misantrop, Marie Stuartovna, Kdo se bojí Virginie Woolfové?, Hamlet, Richard III.).

Od pol. 50. let účinkuje ve filmu, kde se zakrátko stala přední dánskou film. hvězdou. V 50. a 60. letech vytvářela hlavní role především v romantických komediích.

Od 80. let hraje převážně výrazné charakterní role starostlivých a dominantních matek a manželek v dílech významných skandinávských režisérů: Ida Molardová, bytná malíře Gauguina (Donald Sutherland) a matka jeho čtrnáctileté švédské milenky (Sofie Gråbølová), v životoposném snímku Vlk u dveří (r. H. Carlsen).

Střídavě sympatická a dogmatická matka titulní hrdinky (Karen-Lise Mynsterová) v přepisu divadelní hry Henriho Nathansena Sofie (r. L. Ullmannová); manželka norského spisovatele a dramatika Knuta Hamsuna (Max von Sydow) v životopisném dramatu Hamsun (r. J. Troell); židovská matka Rosha Cohenová, na jejíž oslavu 60. narozenin se sjíždějí ze všech koutů světa její děti, v rodinném dramatu Freud opustila domov (r. S. Bierová); titulní role duchaplné, vitální, obětavé a milující manželky nemocného (Frits Helmuth), který během letního setkání rodinných přátel a příbuzných rekapituluje svůj život, v dramatu podle románu Marthy Christensenové Tanec s Regitze (r. K. Rostrup); paní Nielsenová, matka autistického syna (Thure Lindhardt), podezřelého z vraždy jedné dívky, v kriminálním psychologickém dramatu Docela blízko (r. K. Rostrup).

Je laureátkou ceny dánských film. kritiků Bodil a ceny Dánské film. akademie Robert (Tanec s Regitze) a Evropské film. ceny (Freud opustila domov).

Byla oficiálním hostem MFF v Karlových Varech 2000. Jejím manželem byl herec Dario Campeotto (1963-69).

Mohli by vás také zajímat…