zavřít
Upravit životopis

Životopis

Na Broadwayi hrál poprvé už jako dítě v muzikálu Maggie Flynnová (1968). Další herecké zkušenosti získal účinkováním v broadwayských inscenacích her Michaela Bennetta Seesaw, Sondheima a Princeho Merrily We Roll Along a Rona Milnera Don't Get God Started.

Za svůj výkon ve hře Charlese Fullera Zooman and the Sign, inscenované mimo Broadway souborem Negro Ensemble Company, dostal ceny Obie 1981 a Theater World Award 1981.

První větší film. úlohy mu ve svých snímcích o rasových problémech poskytl černošský režisér Spike Lee: vůdce reakcionářského studentského spolku Julian "Big Brother Almighty" Eaves v hudební satiře z prostředí černošské univerzity Blázinec ve škole; pouliční politický radikál Buggin'Out v dramatu o etnických sporech v Brooklynu Jednej správně; neohrabaný pianista Left Hand Lacey v hudebním dramatu Mý lepší blues.

Výrazné vedlejší role mu svěřili i další nezávislí režiséři. Mezi jeho nejlepšími postavami vyniká zejm. výřečný brooklynský černoch YoYo, o jehož setkání s nezkušeným taxikářem německého původu (Armin Mueller-Stahl) vypráví newyorská povídka z komedie Noc na zemi (r. J. Jarmusch).

Hrál také v kriminálním TV seriálu Bakersfield P.D. (1993) a hostoval v seriálech Miami Vice - ČTV, Spenser: For Hire (Spenser: K pronajmutí), Leg Work (Vyšetřování), Law & Order (Zákon a pořádek), NYPD Blue, Chicago Hope (Nemocnice Chicago Hope - ČTV) a New York Undercover.

Mohli by vás také zajímat…