zavřít
Upravit životopis

Životopis

Gilbert Jay Arenas Jr. je americký profesionální basketbalista ,který hraje v NBA za tým Washington Wizards. Patří mezi nejlepší rozehrávače na světě. Má komplexní techniku střelby a vedení míče. Patří do All-Star sestav. Gilbert má přezdívku "Agent Zero" protože hraje s číslem #0 na dresu.

Je vysoký 193 cm a váží 98 kilo. Hraje na pozicích 1, popř. 2. Na hrudi na vytetovaného velkého tygra (v něm je zrozen v čínském znamení).

Střední škola a koleje
Hrál za Univerzitu v Arizoně a do NBA vstoupil v draftu roku 2001,kde si ho až ve 2.kole jako číslo 31 vybrali Golden State Warriors. Gilbert nosil už od střední školy dres s číslem nula. Není pochyb,že v něm hraje i dnes.

Kariéra v NBA
Do NBA nakoukl Arenas poprvé v dresu Bojovníků na pozici střílejícího rozehrávače. Ale jeho driblérské schopnosti,vedení míče a přehled ve hře se ukázali být rozhodující pro jeho přeřazení na klasického rozehrávače. Jeho snem bylo,aby byl draftován New Yorkem Knicks,ale to se mu bohužel nesplnilo. V druhé sezóně v NBA byl oceněn cenou MVP pro utkání Nováčků na All Star Weekendu. Po té sezóně se stal jedním z mnoha volných hráčů v NBA. A tak jako volný agent podepsal s Washingtonem Wizards,kteří kolem něj začali budovat nový tým,poté co odešel definitivně do penze spolumajitel klubu a legenda basketbalu Michael Jordan. Arenas ale první sezónů v hlavním městě USA věděl,že neudělal špatně ,protože spolu s kolegou Larrym Hughesem měli přes 22 bodů na zápas a stali se nejlépe střílející dvojící na stejném postu v NBA a Gilbert byl v roce 2005 poprvé nominován do All Star Game. Díky svému neobvyklému chování se stal rychle oblíbencem fanoušků Wizards. Poté,co hlavně on rozhodl sérii s Bulls v play-off se stal typickým franchise playerem. A zařadil po bok největších hvězd NBA. V roce 2006 měl 29.3 bodu a 6,1 asistence na zápas. A účastnil se soutěže trojkařů,ale prohrál s Dirkem Nowitzkim. Potom Gilbert vinou různých zranění (zejména vážného zranění kolene) nehrál od dubna 2007 ani jeden zápas až do 15.března 2009, kdy dal 15 bodů a 10 asistencí při prohře s Pistons.

Osobní život
Je stále svobodný a bezdětný. Jeho otec ho měl za svobodna s matkou,která byla drogově závislá a opustila ho,když byl ještě Arenas dítě. Jeho prarodiče pochází z Kuby.

Náchylnost ke zraněním
Jedná se o vynikajícího hráče, který je svým pojetím hry zcela unikátní, ale má obrovskou smůlu na zranění. Během své kariéry jich zejména s koleny měl požehnaně. Když se ale nakonec v letošní sezóně 2008/2009 vrátil zpátky na palubovky,dlouho nehrál. Nový trenér Wizards Flip Saunders jej z nějakých doposud nezjištěných důvodů nenasazoval do utkání. Arenas skoro nehrál, což se mu určitě nelíbilo,a ani fanouškům Wizards.