zavřít
Upravit životopis

Životopis

S Glen Hansard (1970) se narodil v jedné z nejchudších čtvrtí irského Dublinu. Ve třinácti letech vyměnil školní lavici a dlouhá léta se živil pouličním hraním. Do povědomí široké veřejnosti se dostal díky roli v dnes již kultovním irském filmu režiséra Alana Parkera The Commitments (1991). Je frontmanem kapely Frames, jejíž první videoklip pořízený průmyslovou kamerou na poště během polední přestávky za celé 4 libry obdržel druhou cenu v hitparádě MTV o nejlepší evropský indie-music klip. Poslední album Frames „For the Birds“ si vysloužilo v Irsku cenu za nejlepší světové rockové album roku 2001.

Renomovaný hudební kritik Jiří Černý považuje Glena Hansarda za největší talent rockové muziky za posledních patnáct let. Na počátku tohoto roku byl vedle U2, Sinead O’Connor či držitele Nobelovy ceny za literaturu Seamuse Heaneyho vybrán do kulturní delegace, která má Irsko reprezentovat v Číně. Především jde však o člověka, který „tvrdohlavě“ preferuje sdílení radosti a nadšení z hudby s posluchači v malých klubech před komerčním úspěchem. Můj dotaz ohledně honoráře za rozhovor ho rozesmál. Jeho druhým domovem je momentálně Valašské Meziříčí. Slyšet Glena Hansarda je opravdu zážitek. Ať už zpívá, hraje na kytaru nebo vypráví své neuvěřitelné historky.

Frontman irské kapely The Frames, která koncertuje po celé Evropě, Americe i Austrálii. Poslední roky si však Glen oblíbil naši malou republiku a pobývá zde stále častěji. Koncertuje za doprovodu mladé slečny z Valašského Meziříčí - Markéty Irglové (klavír, zpěv) a tento shudební svazek byl 21. dubna stvrzen vydáním alba The Swell season. Album vzniklo celkem náhodně. Glen byl požádán Janem Hřebejkem o nahrání několika písniček k jeho novému filmu Kráska v nesnázích. Dny ve studiu tak Glen s Markétou, doplněni ještě o Marju Tukkanen (housle) a Bertranda Gallena (cello), využili k nahrání krásného alba The Swell season. Název si vypůjčili z knihy Prima sezóna Josefa Škvoreckého, Glenova oblíbeného autora.

Hlas Glena a Markéty, akustická kytara i ostatní nástroje se splétají do nádherných melodií, rozněžnělé písničky střídají energičtější pasáže a vše je doplněno krásnými texty.

Mohli by vás také zajímat…