zavřít
Upravit životopis

Životopis

Hereckou kariéru začala v útlém věku. Studovala herectví na manhattanské High School of the Performing Arts, po jejímž ukončení studovala rok American College ve Švýcarsku, kde spoluzaložila divadelní oddělení a získala stipendium.

Pak se vrátila do USA, kde navštěvovala newyorské Studio Herberta Berghofa. Stala se členkou chicagského divadla St. Nicholas, založeného dramatikem Davidem Mametem. Později přestoupila ke známému chicagskému souboru Steppenwolf Theater, kde se představila mj. v hrách Garsona Kanina Včera narození, Alana Ayckbourna Absent Born, Michaela Wellera Loose Ends a Davida Halliwella Dům. Zde se seznámila s hercem a režisérem Johnem Malkovichem, za něhož pak byla v letech 1982-90 provdána a stala se matkou jeho dětí (Loewry a Amandine).

Je především významnou divadelní herečkou a také příležitostnou režisérkou (Canadian Gothic). Po přesídlení do New Yorku účinkovala v mimobroadwayských inscenacích her Williama Mastrosimonea Krajní situace, Christophera Hamptona Filantrop (Theater World Award) a po boku Raula Julii a Kevina Klinea slavila úspěch na Broadwayi ve hře G. B. Shawa Zbraně a hrdina.

Ve filmu je často obsazována do rolí oddaných matek (Dům na papíře), manželek (Opus pana Hollanda) a přítelkyň (Dick Tracy). K nejlepším úlohám tohoto druhu patří majitelka kadeřnictví Joyce Urbanská, která se spolu s kamarádkou (Demi Mooreová) podílí na smrti svého hrubiánského manžela (Bruce Willis), v kriminálním psychologickém thrilleru Vražedné myšlenky (r. A. Rudolph).

Poměrně úspěšně se uplatňuje v komediálním žánru: naivní bohatá dědička Janet Colgatová, oběť dvou elegantních podvodníků (Michael Caine a Steve Martin), v komedii Špinaví prohnilí lumpové (r. F. Oz); snaživá začínající kriminalistka Tereza Walshová v kriminální komedii Kšefty s tátou (r. H. Deutch).

Herecká účast v epickém TV westernu Osamělá Holubice jí přineslo nominaci na cenu Emmy 1989.

Mohli by vás také zajímat…