zavřít
Upravit životopis

Životopis

Gloria Estefan je opravdový originál. V její prospěch hovoří hvězdných více než dvacet let v hudebním průmyslu, fakt, že tato žena dovedla prorazit mnoho hudebních bariér a skutečnost, že to byla právě Gloria Estefan, která v řadě ohledů zvýšila standardy v mnoha hudebních žánrech. Nyní se na hudební scénu vrací s novým, dlouho očekávaným albem Unwrapped.

"Moje umělecká mise spočívá v umění dokázat bavit. A co je ještě důležitější, ukázat lidem cestu, jak mají říkat určité věci," říká Gloria Estefan. "Písničky mi vždy dávaly především možnost jak vyjádřit sebe samou. Hodně lidí mi přitom už řeklo, že jim moje skladby pomohly překonat těžká období v jejich životech. Co může být lepšího? Nezbývá mi než v nastoupené cestě pokračovat a doufat, že moje hudba bude nadále posluchače inspirovat."

Výsledkem nejnovějšího snažení je úžasná kolekce nových skladeb od této mimořádně nadané zpěvačky, skladatelky a producentky v jedné osobě. Nové cédéčko se nahrávalo živě, aby si album uchovalo elementy syrovosti, živelnosti a spontánnosti. Všichni muzikanti a zpěváci pracovali ve studiu dohromady, jejich jednotlivé party se nahrávaly současně - díky tomu je Unwrapped nezvykle soudržné, plné energie a hudebně excelentní od intra až po závěrečný tón.

Gloria Estefan si díky novému albu odbyla křest coby producent. S prvním producentským pokusem ji vypomohl ještě její manžel Emilio Estefan a dlouholetý producent Sebastian Krys, kteří v minulosti pracovali na jejích předešlých projektech.

"Sebastian je jedním z nejlepších producentů doby a až neskutečně schopný studiový inženýr, který za to byl také po právu oceněn cenou Grammy," tvrdí Gloria. "A stal se také jedním z předních autorů skladeb tohoto alba."Gloria chtěla na album pozvat především skvělé muzikanty, kteří by mu vtiskli elegantní zvuk. Nejvýše na jejím seznamu byl Stevie Wonder a ten se nenechal dvakrát přemlouvat. Jeho úžasné harmonikové sólo a nezaměnitelný vokál vyzdobily milostnou a sexy feelingem prodchnutou skladbu Into You.

"Zbožňuju Stevieho Wondera a pracovala jsem s ním v minulosti již mnohokrát," říká Gloria. "Ale tohle bylo poprvé, co jsme společně nahrávali. On byl tím, kdo mě nejvýrazněji ovlivnil po skladatelské stránce, stejně jako zpěvačku a muzikantku. Zavolala jsem mu s mou prosbou a on okamžitě odvětil: Glorie, vždyť jsme jedna rodina, budu tam! A on mi nejen nahrál vynikající harmonikové sólo, ale ještě mi v té skladbě zpívá. Navždy mu za to budu zavázaná."

Gloria chtěla na album získat především ty hudebníky, kteří ji po muzikální stránce nejvíce ovlivnili a jejichž vlivy se proto na desce Unwrapped v Gloriině práci projevují. Díky tomu vznikl duet One Name se zpěvačkou, kytaristkou a skladatelkou Chrissie Hynde ze skupiny The Pretenders. "Měla jsem to štěstí, že jsem loni pracovala na výtečné show Women Rock...Girls With Guitars. Zpívala jsem tam s Chrissie duet a výborně jsme si při tom tehdejším setkání rozuměly a vzhledem k tomu, že patří k jednomu z klíčových muzikantů, kteří ovlivnili mé muzikální smýšlení, za každou cenu jsem jí ke mně do studia chtěla pozvat. Myslím, že tahle kombinace se výtečně povedla."

Album otevírá skladba A Little Push a hned v ní, podkreslený výraznou basovou linkou exceluje její silný vokál. V textu Gloria podotýká, že i "malý tlak" (jak by se A Little Push dalo do češtiny přeložit), který člověk při setkání s někým ucítí, může předznamenávat velkou lásku.

Te Amare evokuje horké podnebí Miami s tamní hudební scénou, často plnou žhavých jamajských tanečních rytmů. "Dnes se tahle hudba často ve studiu programuje, my jsme ji chtěli udělat maximálně naživo, tak jsme do studia kromě mnoha dalších nástrojů vzali dokonce mandolínu a tahle písnička se nakonec stala jednou z mých nejoblíbenějších."

Jedním z nejchytlavějších momentů alba je baladická Your Picture s výborným kytarovým sólem. Skutečná láska je jako fotografie, s léty jí mohou vyblednout barvy, ale zachycené emoce a city zůstávají. Zdá se, že její vyznění může být určeno jak milencům, tak přátelům, nebo dětem. Pro pár Gloria a Emilio má však zvláštní význam.

"Máme s Emiliem doma portrét udělaný při příležitosti zlaté svatby jeho rodičů, už je tomu přes deset let. Je to nádherná fotografie, která tuhle písničku inspirovala. Jeho rodiče byli v mnoha ohledem podobní mým. Jeho máma se mnou často jezdila a starala se o mého syna. Otec Emilia letos odešel z tohoto světa na Emiliovy padesáté narozeniny. Ale tahle fotografie zůstává jasná, krásná a zvláštní, bez ohledu na uplynulý čas, nemůže vyblednout."

Unwrapped obsahuje širokou paletu hudebních nálad, od milostných skladeb s neskrývanými emocemi jako In The Meantime, nebo Wrapped, až po přemýšlivé a inspirativní skladby o lidských osudech jako Tie Waits a One Name.

One Name, duet s vokalistkou Chrissie Hynde, začíná vzpomínkou na muže žijícího pod mostem: "Tu písničku inspiroval Edgar, muž, který skutečně žil pod mostem v sousedství mého domu," vzpomíná Gloria. "Skladba má jasné poselství: bez ohledu na naší životní zkušenost, všichni chceme a potřebujeme stejné věci."

I Wish You je silná balada, psaná přímo od srdce, neskrývající žádné city. Říct někomu, že ho milujete a popřát mu to nejlepší v životě, když vás odmítne, je někdy strašně těžké.

Track You je inspirován a napsán pro zpěvaččinu dceru Emily, ale stejně tak může vyjadřovat jakoukoliv lásku v životě, třeba i k Bohu. Say Goodbye je rozmáchlá balada vyprávějící o ženě, která stojí čelem k velké životní výzvě a která se modlí, aby dokázala být silná v těžkých časech. "Mnoho těchto citů jsme ve skladbě podtrhli bohatou instrumentací. Tradičními nástroji jsme třeba nahradili moderní nástroje západního světa."

Čtyři skladby byly přeloženy z původních anglických verzí do španělštiny (Te Amare, Tu Fotografia, Hoy a Mientras Tanto), nejen jako dárek jejím španělsky mluvicím fanouškům, ale také jako zpěvaččin hold rodnému jazyku.

Gloria se při příležitosti vydání nového alba také vyzpovídala ze svých životních kréd: "Vždy jsem chtěla dělat něco, co miluju a žít si svůj život. Vždy jsem věděla, že bych chtěla nějakou svou cestou pomáhat lidem. Sláva? Po té jsem nikdy sama netoužila. Chtěla bych, aby tu po mně něco zůstalo, něco, co lidi potěší."

Unwrapped je jedním z vrcholných momentů zpěvaččiny dosavadní kariéry a upřímnou pozvánkou do jejího vnitřního světa, do jejího srdce, k jejím citům. Gloria je už více než dvacet let stálicí jak latinskoamerického tak západního popového hudebního světa. Její kariéru odstartoval manžel Emilio, který byl kdysi frontmanem The Latin Boys. Na sklonku sedmdesátých let ji požádal, aby se stala vůdčí zpěvačkou této kapely. Později ji požádal, aby jej provázela i v osobním životě a stala se jeho ženou. Obě nabídky Gloria ráda přijala.

Z kapely se stala Miami Sound Machine, která se koncem osmdesátých let proslavila velmi úspěšnými alby Cuts Both Ways a Let It Loose, které se dostaly na vrcholy tamních prodejních žebříčků, mimo jiné také díky úspěšným hitovým singlům Conga, 1-2-3-4, Anything For You a Rhythm Is Going to Get You. Během následující kariéry Gloria nahrála oficiální hudební motiv pro letní olympijské hry v Atlantě v roce 1996, obdržela tři ceny Grammy, jednu Latin Grammy Award za režírování svého prvního videoklipu No Me Dejes De Querer a také jednu oskarovou nominaci za titulní skladbu ke snímku Music Of The Heart, ve kterém se také objevila vedle Meryl Streep. S více než sedmdesáti milióny prodaných nosičů po celém světě je Gloria Estefan vůbec nejúspěšnějším umělcem vzešlým z latinskoamerické hudby.

Mohli by vás také zajímat…