zavřít
Upravit životopis

Životopis

Celým jménem Gordon Cameron Jackson se narodil 19. prosince 1923 ve skotském Glasgow jako nejmladší z pěti dětí. O herectví se začal zajímat už ve škole, účastnil se mnoha amatérských představení, kde si ho všimla BBC a tak začal pracovat v rádiu v takových pořadech jako Dětská hodinka. Přesto v patnácni zanechal školy a pracoval jako kreslič pro Rolls-Royce.

Když pak ale producenti hledali do filmu The Foreman Went to France někoho do role mladého Skota, byl jim doporučen právě Gordon. Pak, když mu bylo dvacet a zahrál si letce ve filmu Millions Like Us, jeho herecká kariéra opravdu začala. A i když jeho skotský přízvuk docela limitoval role, které mohl dostat, jeho herecké schopnosti byly natolik dobré a rozmanité, že jen opravdu málokdy neměl práci. Jeho kariéra byla bohatá, i když ne pokaždé se jednalo o významné role nebo filmy.

Z počátku tedy působil zejmén v rádiu, ale také v divadlech v Glasgow, Worthingu a Perthu. Svou Londýnský debut měl v roce 1951 ve frašce Seagulls Over Sorrento. Později jeho role zahrnovaly například Horacia v Hamletovi (a to jak v divadle, tak ve filmu), Banquoa v Macbethovi nebo si třeba zahrál Ishmaela v divadelním představení Moby Dick, které režíroval Orson Welles.

Co se týče filmových rolí, určitě pro něj jedna z nejdůležitějších byla v roce 1949, kdy ve filmu Floodtide hrál po boku herečky Rony Anderson, kterou si o dva roky později vzal a měl s ní dvě děti, Grahama a Roddyho.

V průběhu padesátých a šedesátých let se neustále objevoval v nějakých filmech a mezi svými kolegy jako třeba Alec Guinnes byl velmi respektován. Čeští diváci jej mohou znát například z filmů Vzpoura na Bounty z roku 1962, Velký útěk z roku 1963 nebo z filmu Báječní muži na létajících strojích z roku 1965, kde si střihl roličku skotského letce.

V povědomí lidí se ale usadil a proslavil rolí komorníka Anguse Hudsona v seriálu Upstairs, Downstairs běžícího v letech 71-75.

Pak přišli Profesionálové. Podle Martina Shawa, role neustále nakaboněného a chladnokrevného Cowleyho nemohla být víc odlišná od Gordonovy skutečné mírumilovné povahy. Niméně zjevně svou roli zvládl. U nás je role Cowleyho nejvíce spjata s nezapomenutelným ''československým'' dabingem Jiřího Adamíry. Později ho neméně mistrně nadaboval Otakar Brousek starší.

Po Profesionálech dál hrál a díky popularitě byl viděn i v různých reklamách a zván do TV na různé rozhovory.

Je tudíž skoro nevyhnutelné, že za tak plodnou kariéru získal nejrůznější ocenění. V roce 1969 získal cenu Clarence Derwenta za nejlepší vedlejší roli. Jednalo se za jeho výkon coby Horacia v Hamletovi v produkci Tony Richardsona. (V této produkci hrál i Antony Hopkins roli Claudia.) Pak v roce 1974 získal cenou Britského herce roku a v roce 1975 cenu Emmy za nejlepší vedlejší roli za Upstairs, Downstairs. V roce 1979 získal Řád Britského Impéria. Královská rodina zjevně tedy patřila mezi fandy Profesionálů:-)

V roce 1989 u něj objevili rakovinu kosti, která ho velmi rychle udolala. Zemřel 15.ledna 1990.

Mohli by vás také zajímat…