zavřít
Upravit životopis

Životopis

Gregor Schlierenzauer je talentovaný rakouský skokan na lyžích. Prvně na sebe upozornil 17. prosince2005, kdy vyhrál závod „třetiligové“ série FIS v Predazzu. O pár týdnů později, 2. února 2006, se stal juniorským mistrem světa. Premiéru ve světovém poháru si odbyl 12. března 2006 v Oslu, kde skončil na 24. místě. Strmý vzestup pokračoval v letní sezóně. Závod Grand Prix v Courchevelu dokonce vyhrál.

Dne 3. prosince 2006 jako šestnáctiletý vyhrál v Lillehammeru svůj první závod světového poháru. Zařadil se tak mezi nejmladší vítěze v historii. Při své první účasti na Turné čtyř můstků dokázal vyhrát v Oberstdorfu a Bischofshofenu a celkově skončil druhý.

V Oberstdorfu roku 2008 se stal jako nejmladší v historii (pouhých 18 let a 47 dní) dvojnásobným světovým šampionem v letech na lyžích a následně vyhrál celkové hodnocení světového poháru v sezoně 2008-2009. Na Mistrovství světa v Liberci 2009 se umístil na druhém místě za svým krajanem Wolfgangem Loitzlem a soutěž týmu suverénně ovládli.

V roce 2010 na ZOH ve Vancouveru získal dvě bronzové olympijské medaile v individuálním závodě na středním i velkém můstku a zlato v soutěži družstev na velkém můstku. Téhož roku se na Mistrovství světa v letech ve slovinské Planici umístil na druhém místě a v závodě týmů na prvním.

Roku 2011 se vrátil po svém zranění kolene a hned se mu podařilo vyhrát Mistrovství světa na velkém můstku s náskokem pouhých 0,3 bodu na druhého Thomase Morgensterna. V závodě týmu vyhrál jak na malém, tak na velkém můstku.

V roce 2012 Schlirenzauer na Turné čtyř můstků vyhrál závody v Oberstdorfu a Ga-Pa. Díky tomu turné suverénně ovládl.

Jeho rodiče se jmenují Angelika a Paul Schlierenzauerovi, Gregor má dva sourozence - starší sestru Glorii a mladšího bratra Lucase.

Zajímavostí je, že Schlirenzauer vůbec neslyší na levé ucho. V roce 2013 sestal nejlepším skokanem v dějinách, celkově má na svém kontě 52 výher ve světovém poháru.