zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je synem herečky Ellen a TV producenta a autora Dominicka Dunneho a synovcem scenáristy Johna Gregoryho Dunnea. Jeho teta Joan Didionová je známá esejistka a spisovatelka.

Po maturitě na Fountain High School studoval herectví v newyorském studiu Neighborhood Playhouse a u Uty Hagenové. Prosadil se rolí "rozkládajícího se těla" amerického turisty Jacka Goodmana v hororu Americký vlkodlak v Londýně (r. J. Landis) a zejm. úlohou úředníka Paula Hacketta, který zažije sérii bizarních nočních dobrodružství, v černé komedii Po zavírací hodině (r. M. Scorsese), kterou také produkoval.

Postupně se začal film. produkci věnovat stále víc v rámci vlastní společnosti Double Play Productions, kterou založil spolu s Amy Robinsonovou.

Jako scenárista a režisér debutoval krátkým hraným snímkem Duke of Groove (1995), který byl nominován na Oscara. Podruhé si vyzkoušel své režisérské schopnosti při natáčení celovečerní romantické komedie Propadlí lásce, která vypráví komorní příběh milostného čtyřúhelníku.

Herectví se věnuje především z finančních důvodů. Účinkoval rovněž na divadle. Za hlavní roli ambiciózního floridského obchodníka Martina Mirkheina v broadwayské inscenaci černé komedie Howarda Kordera Scénář smrti dostal Theater World Award. Tutéž postavu ztvárnil i ve stejnojmenné film. adaptaci této hry (r. D. Salle).

Hrál v TV seriálu Hotel Room (Hotelový pokoj) a jako host vystoupil v populárním sitcomu Frasier.

Jeho mladší sestra Dominique Dunneová (1959-1982), která se stala obětí vraždy ze žárlivosti, byla rovněž herečkou. Měl za manželku herečku Carey Lowellovou (1989- 95).

Griffin Dunne

65 let, herec, scénárista, režisér, producent

Mohli by vás také zajímat…