zavřít
Upravit životopis

Životopis

Gurinder Chadha začala svoji kariéru jako reportérka BBC a postupně přešla na točení dokumentů. Jejím významným filmovým debutem byl snímek Bhaji on the Beach (1993), který získal cenu poroty na mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu, nominaci na cenu BAFTA pro nejlepší britský film a cenu Evening Standard British Film Award pro nejlepšího nováčka britské kinematografie. Jejím druhým významným snímkem byl What’s Cooking? (2000), který zahajoval v roce 2000 filmový festival v Sundance a získal cenu pro nejlepší britskou režisérku při udílení London Film Critics‘ Circle Awards.

V roce 2005 natočila Chadha film Blafuj jako Beckham (Bend It Like Beckham, 2002), který získal nominaci na Zlatý Glóbus pro nejlepší snímek (kategorie muzikál a komedie), nominaci na cenu BAFTA pro nejlepší britský snímek, nominaci od Evropské filmové akademie na nejlepší snímek a nominaci na cenu Writers Guild of American pro nejlepší původní scénář. Dále pak snímek získal cenu diváků na filmových festivalech v Locarnu, Sydney a Torontu.

Snímkem Moje velká indická svatba (2005) spojila uznávaná režisérka Gurinder Chadha vytříbenou společenskou komedii Jane Austenové „Pride and Prejudice“ s celkem netypickým partnerem: taneční a hudební podívanou Bollywoodu. Výsledkem je nový obrat nadčasového příběhu o hledání lásky - převyprávěný tak, jako nikdy před tím, s drzým humorem, okázalými tanečními scénami a dokonalou romancí Bombajského kasovního trháku. Stejně jako v „Pride and Prejudice“, svede i Moje velká indická svatba dohromady dva lidi s rozdílnými názory, ale tentokrát jsou oba také z jiného konce světa - v shluku barev, humoru a emocí se tu střetává Východ se Západem.

Ve stejném roce produkovala snímek Mistress of Spices režiséra a svého manžela Paula Mayeda Bergese.

Mohli by vás také zajímat…