zavřít
Upravit životopis

Životopis

Gwenno Saunders je kornsko/velšská hudební umělkyně. Nejznámější je jako zpěvačka a klávesistka indie popové kapely The Pipettes (odtud používá přezdívku Gwenno Pipette).

Gwenno se narodila v Cardiffu a je dcerou slavného kornského básníka a lingvisty Tima Saunderse a Lyn Meredid, která je členkou známého velšského socialistického pěveckého sboru Côr Cochion Caerdydd (Rudý pěvecký sbor Cardiffu) a která pracuje jako překladatelka.

Od pěti let navštěvovala Seán Éireann-McMahon Academy of Irish Dance a v sedmnácti letech byla členkou osazenstva Lord Of The Dance Michaela Flatleyho a Fleet Of Flames, kde hrála vůdčí roli v Las Vegas produkci.

V roce 2001 hrála roli ve velšskojazyčné mýdlové opeře Pobol y Cwm (Lidé z údolí) na kanálu S4C (se zaměřením velšskojazyčné publikum), pro který později uváděla vlastní pořad Ydy Gwenno'n Gallu...? (Je Gwenno schopna...?). Gwenno zde měla jako městské děvče dost neobvyklé úkoly. Od farmaření k vaření, od organizování a vystupování na festivalu umění Edingburgh Fringe po vedení školky plné batolat.
Na stránkách walesonline.co.uk byla vyhlášena jako devatenáctá nejvíc sexy žena Walesu.
Gwenno mluví plynně velšsky, také mluví kornsky a skotskou gaelštinou.

Hudební kariéra
Období před The Pipettes (2002 - 2004)
V letech před nástupem k The Pipettes vystupovala Gwenno jako sólová elektro popová zpěvačka. Vydala dvě velšsky, kornsky a anglicky nazpívaná EP -> Môr Hud (Magické moře) - 2002 a Vodya - 2004. Gwenno Saunders následovně reprezentovala Cornwall v Alternative Eurovision Song Contest (2003) a vyhrála cenu People's Choice Award za její provedení písně Vodya.

V prosinci roku 2004 Gwenno nafilmovala klip pro píseň 'Ysolt y'nn Gweinten' (Izolda na jaře) pro Classic FM TV. Je to považováno za první video natočené v kornštině, text napsal její otec Tim Saunders a hudbu složil kornský skladatel a bývalý klávesista Garyho Numana Chris John Payne.

The Pipettes (2005 - současnost)
Gwenno se přidala k The Pipettes v dubnu 2005, kdy nahradila odcházející Julii Clark-Lowes. Společně se svou mladší sestrou Ani tvoří současnou podobu The Pipettes.
Nedávno zveřejnila svou sólovou práci na svůj MySpace profil