Hana Vítová (Jana Lašková) se narodila 24.ledna 1914 v Praze do hudební rodiny.Tatínek Hanuš Lašek byl solistou opery Národního divadla a operní pěvkyní byla i maminka Hana.Očekávalo se,že dcera,kterou odmalička vedli k hudbě,půjde v jejich...

Životopis

Hana Vítová (Jana Lašková) se narodila 24.ledna 1914 v Praze do hudební rodiny.Tatínek Hanuš Lašek byl solistou opery Národního divadla a operní pěvkyní byla i maminka Hana.Očekávalo se,že dcera,kterou odmalička vedli k hudbě,půjde v jejich šlépějích.Ale člověk míní a život mění.Jana sice zdědila hudební talent,ale pěvkyní být nechtěla.

Přála si stát se učitelkou.Nakonec však přece jen složila zkoušky na konzervatoř.Zvěst o krásné,talentované a nadherně zpívajicí dívce brzy dolehla až k uším Voskovce a Wericha,kteří okamžitě zatoužili mít tento skvost ve své divadelní sbírce.V roce 1930 se tedy stala členkou Osvobozeného divadla.V té době začala používat pseudonym Hana Vítová,který jí V+W vymysleli.Díky spolupráci s legendární dvojicí se objevila na plátně ve slavném filmu Peníze nebo život,a hit Život je jen náhoda,který si ve snímku zazpívala spolu s Ljubou Hermanovou.Slavné krédo se stává typickým i pro dalši hereččiny role - většinou totiž hraje ubohé dívky z chudých rodin,které nečekaná udalost svede dohromady s bohatými muži.A přiběh končívá samozřejmě happyendem! Její první seznámení s kamerou proběhlo mnohem dříve.Byla statistkou ve filmovém zpracování písničky Já miluji jen vás a vaše oči šedé. V roce 1930 se objevila v menší roli ve filmu Děvčátko,neřikej ne! V roce 1938 nachází mladá herečka azyl v Divadle Oldřicha Nového.A její krása nenechává v klidu ani tohoto zkušeného filmového milovníka!.Při pohledu na fotografie Hany Vítové je jistě každému jasné,že neměla o nápadníky nouzi.Přestože jí muži houfně padali k nohám,patřila k ženám,které hledají lásku na celý život, a krátkodobé vztahy nebyly nic pro ni.V době působení v Osvobozeném divadle se zamilovala do Jiřího Voskovce,ale jejím prvním manželem se stal zpěvák Jára Pospíšil.Kvůli němu dokonce Osvobozené divadlo opustila a následovala ho do Olomouce.Vzrůstající popularita je brzy zavála zpátky do Prahy a tady se jejich cesty rozdělily.Rozešli se v dobrém a po zbytek života jeden o druhém mluvili jako o osudovém partnerovi,který ovlivnil jejich život.

Druhým mužem v životě Hany byl novinář Bedřich Rádl.Bohužel i tento vztah skončil krachem. Manžel měl slabost pro jiné krásné ženy a tu svou brzy vyměnil za novou,neokoukanou. Pro Hanu to bylo o to bolestnější,že s dcerou Bedřiškou neměla kam jít a s bývalým mužem i jeho milenkou žili v jednom bytě.Do třetice našla Hana lásku a zázemí u zpěváka a herce R. A. Dvorského,s nímž žila až do jeho skonu.Válečná doba přinesla Vítové její největší příležitost,roli Marty Dekasové ve filmu Noční motýl.Snímek se hrál v Německu i Francii a zajistil české umělkyni popularitu mezinárodních rozměrů.Najednou se jí nabízí nové možnosti. Co se ale po válce nejméně odpouštělo byly právě válečné uspěchy.A tak Hana Vítová později hořce lituje,že pod jménem Hana Witt přijala nabídky do dvou německých filmů.

Konec války znamená pro herečku i postupný konec kariery.Po roce 1945 přichází kruté období obvinují jí z kolaborace,moc nabídek k filmování se jí tak nehrne.Přestože se Vítové podaří vyvrátit obvinění z udajné kolaborace,její karieru to nezachrání.Hraje už jen v pěti filmech.V Pytlákově schovance znovu dokáže navázat na své herecké umění.Dříve nadějná herečka ztrácí pevnou půdu pod nohama.Ze zoufalství začíná učinkovat v mnoha estrádách jako zpěvačka.V 50.letech vede dokonce pivovarský kabaret U svatého Tomáše.Hana Vítová byla nejen krásná,ale také jazykově nadaná žena.Když jí ubyvalo filmovych nabídek,vydělávala si herečka knižními překlady z ruštiny,angličtiny a němčiny.Podepisovala se pod ně jménem Rádlová.Nejhorší okamžik v životě Hany Vítové byla Sebevražda dcery Bedřišky která ve svých osmnácti letech z neštastné lásky
vyskočila z okna.A jejím idolem prý nebyl nikdo jiný než Jiří Suchý! O dceřině sebevraždě odmítá Vítová s kýmkoli mluvit.O několik let později následuje i smrt R. A. Dvorského.Poslední roky jejího života jsou provázeny jen další bolestí a utrpením. V roce 1970 při těžké autonehodě ochrnula na jednu nohu a prášky na bolest zapíjela alkoholem.

Naposledy vystoupila Hana Vítová rok před svou smrtí v pořadu Kavárnička dříve narozených.Zazpívala tehdy svůj hit Život je jen náhoda.Rovnou z natáčení ji odvezli s náhlou nevolností do ostravské nemocnice.Kde ji patrně diagnostikovali vážnou plicní chorobu rány osudu totiž tlumila nejen množstvím alkoholu,ale také přemírou cigaret.

Zemřela 3.března 1987 v přažské nemocnici. Bylo ji sedmdesát tři let.

Nejznámějšími filmy Hany Vítové v době její slávy byly ( Pytlákova schovanka,Cech panen kutnohorských,Peníze nebo život ,Sextánka,Noční motýl.)

Perlička:Písen Noční motýl ze stejnojmeného filmu sice vydala na gramofonové desce,ale pro film ji nazpívala Míla Spazierová-Hezká.Pro Vítovou to bylo velké zklamání.