zavřít
upravit profil

zpěvák, skladatel, textař, kytarista

narozen: 15. 6. 1941 Brooklyn, New York City, New York, USA  † 15. 1. 1994 Agoura Hills, Kalifornie, USA

Upravit životopis

Životopis

Americký zpěvák, pianista, kytarista a skladatel, vl. jm. Harry Edward Nelson, nar. 1941, původem z N.Y.C., později žije v Kalifornii.

Počátkem 60. let má Harry Nilsson několik neúspěšných singlů, první alba jsou ovlivněna stylem Beatles. Nejprve se prosazuje jako skladatel (v r. 1969 má s jeho písní One hit skupina Three Dog Night). Následuje vlastní hit Everybody´s Talkin´, z filmu Midnight Cowboy (autorem je Fred Neil). Píseň dostala cenu Grammy. Zároveň dostává Oscara za baladu I Am Waiting z filmu The Story Of Eric (1969). Sám hraje ve filmu Skidoo.

Ještě více se proslavuje v r. 1972 velkým hitem Without You (od sk. Badfinger), který je první v angl. i amer. hitparádě a rovněž dostává cenu Grammy. V tomto roce také vystoupil na zcela ojedinělém koncertě (jinak totiž vůbec nevystupoval). Úspěšná jsou i alba Nillson Schmillson (1971) a Son Of Schmillson (1972).

Ve 2. pol. 70. let jeho popularita klesá. Spolupracuje m.j. s Ringo Starrem, např. na filmu Son Of Dracula. V průběhu let napsal hudbu a písně do řady dalších filmů. Jeho songy zpívali m.j. Herb Alpert, José Feliciano, Yardbirds... Od r. 1980 používá jméno Harry Nilsson. Zemřel v lednu 1994.

Harry Nilsson

52 let, zpěvák, skladatel, textař, kytarista

Mohli by vás také zajímat…