zavřít
Upravit životopis

Životopis

Heather Miriam Watsonová je britská profesionální tenistka, která na okruh ITF vstoupila v roce 2009.

Do ledna 2011 strávila svou kariéru převážně na okruhu ITF, kde si v červenci 2009 připsala první titul na domácím turnaji ve Frinton-On-Sea. V rámci okruhu ITF vyhrála čtyři turnaje ve dvouhře a jeden ve čtyřhře. Na okruhu WTA pak získala jeden titul ve dvouhře, když v říjnu 2012 triumfovala v japonské Osace poté, co porazila Kchaj-čchen Čchangovou 7–5, 5–7, 7–6. Jednalo se o první ženský titul pro Velkou Británii po 24 letech. Ve čtyřhře si připsala dva tituly, když s Marinou Erakovicovou vyhrály v červenci turnaj ve Stanfordu a v srpnu poté v Dallasu.

Na žebříčku WTA byla ve dvouhře nejvýše klasifikována v únoru 2013 na 39. místě, ve čtyřhře pak v dubnu 2013 na 45. místě. Trénuje ji Diego Veronelli. Dne 16. července 2012 se poprvé stala britskou ženskou jedničkou, když přeskočila Anne Keothavongovou.

V juniorské kategorii zvítězila na US Open 2009, když ve finále porazila Janu Buchinaovou 6–4, 6–1. Na juniorském mezinárodním žebříčku ITF byla ve dvouhře nejvýše na 3. místě.

Ve fedcupovém týmu Velké Británie debutovala v roce 2011 v Ejlatu v rámci 1. skupiny zóny Evropy a Afriky proti Švýcarsku. Debut zahájila prohrou v singlu a vítězstvím ve čtyřhře. Velká Británie do baráže neprošla. Do roku 2014 v soutěži nastoupila k dvaceti mezistátním utkáním s bilancí 9–2 ve dvouhře a 7–2 ve čtyřhře.

Velkou Británii reprezentovala na londýnských Hrách XXX. olympiády, kde ve dvouhře prohrála ve druhém kole se čtrnáctou nasazenou Ruskou Marií Kirilenkovou. V ženské čtyřhře pak s Laurou Robsonovou nestačily v prvním kole na turnajové pětky Angelique Kerberovou a Sabine Lisickou z Německa.

Juniorská kariéra
Juniorskou kariéru odstartovala zlatou medailí z Her Commonwealthu mládeže 2008, které se konaly v indickém městě Puné. Ve finále porazila indickou tenistku Kyru Shroffovou 6–2, 6–1. Ženské čtyřhry se nezúčastnila. Další vítězství si připsala na juniorském grandslamu US Open 2009, když ve finále přehrála Janu Buchinaovou 6–4, 6–1. Společně s Tímeou Babosovou prohrály finále French Open 2009, když podlehly páru Bodganová a Lertcheewakarnová 3–6, 6–3, 10–8. Na Australian Open 2009 se probojovala do čtvrtfinále dvouhry, ve kterém padla s Xenii Pervakovou 3–6, 5–7. Další čtvrtfinále, tentokrát čtyřhry, si zahrála s Britkou Tarou Mooreovou ve Wimbledonu 2008.

Soukromý život
Pochází z rodiny Iana Watsona a Michelle Watsonové. Její matka pochází z Papuy-Nové Guineje a otec z Anglie. Má jednoho bratra Adama a dvě sestry Stephanii a Julii. Tenis začala hrát v sedmi letech. Ve věku dvanácti let začala trénovat v Tenisové akademie Nicka Bollettieriho na Floridě.

Tenisová kariéra
2014
Sezónu sezónu 2014 zahájila na turnaji v Brisbane, kde prošla přes kvalifikaci do prvního kola, ve kterém podlehla Dominice Cibulkové 4–6, 3–6. V Sydney vypadla v kvalifikaci, když podlehla Bethanii Mattekové-Sandsové 2–6, 3–6. Na Australian Open 2014 prošla kvalifikací do prvního kole, ve kterém podlehla Daniele Hantuchové 5–7, 6–3, 3–6. Britskému týmu pomáhala při Fed Cup 2014 v boji o baráž Světové skupiny II. Nastoupila do čtyř singlových zápasů s bilancí čtyř výher a žádné porážky, ale Británie přesto do baráže nepostoupila. Na začátku února si na turnaji v Midlandu připsala hned dva tituly. Singlový titul získala po výhře nad Xenii Pervakovou 6–4, 6–0. Deblový titul získala s Annou Tatišviliovou, když porazily pár Sharon Fichmanová a Maria Sanchezová 7–5, 5–7, 10–6. Na turnaji v mexickém Acapulcu neprošla kvalifikací, tu ovšem zvládla na turnaji v Indian Wells, kde vypadla ve druhém kole s Agnieszkou Radwańskou 4–6, 3–6. V Miami startovala na divokou kartu a prohrála v prvním kole, když podlehla Virginii Razzanové 4–6, 0–6. Antukovou sezónu zahájila na turnaji ITF v Cagnes-sur-Mer, kde vypadla ve čtvrtfinále s Kiki Bertensovou 3–6, 1–6. Druhý titul v sezóně si připsala na turnaji v Praze, kde neztratila jediný set. Ve finále porazila Slovenku Annu Karolínu Schmiedlovou 7–6, 6–0.