zavřít
upravit profil

zpěvačka, režisérka, scénáristka, spisovatelka, dabérka, loutkoherečka, ředitelka divadla s+h

narozena: 18. 11. 1944 Praha, Československo  † 22. 3. 2017 None

Upravit životopis

Životopis

Helena Štáchová je loutkoherečka, scénáristka a od roku 1996 ředitelka loutkového Divadla Spejbla a Hurvínka. Pro televizi dabuje Lisu Simpsonovou v kresleném seriálu Simpsonovi.

Po maturitě nastoupila do Divadla S+H jako elévka. Po roce odešla studovat Divadelní fakultu AMU. Po absolvování fakulty se v roce 1966 stala členkou divadla, po roce převzala od Boženy Welekové interpretaci jedné z hlavních postav divadla - Máničky, která vznikla v roce 1930. Po boku M. Kirschnera začala s interpretací cizojazyčných textů ( německy, rusky, španělsky, italsky, anglicky, francouzsky, japonsky, čínsky). V roce 1971 pro ni M. Kirschnera vytvořil novou postavu, která se stala další z kmenových postav divadla: paní Kateřina Hovorková, Mániččina bábinka. Kromě divadla působí i v rozhlase, dabingu, televizi. Společně se Milošem Kirschnera a posléze M. Kláskem natočila mnoho gramofonových desek a kazet.

Je autorkou scénářů a divadelních her pro rozhlas, divadlo a televizi. Své hry často také režíruje.

Jejím manžel byl Miloš Kirschnera. Po jeho smrti byla jmenována do funkce ředitele divadla Divadla Spejbla & Hurvínka. Helena Štáchová má dvě děti. Nyní je její přítel Zdeněk Zbořil.

Helena Štáchová

72 let, zpěvačka, režisérka, scénáristka, spisovatelka, dabérka, loutkoherečka, ředitelka divadla s+h

Mohli by vás také zajímat…