zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jan Toužimský je český zpěvák, hudebník, muzikálový herec, frontman populární české metalové kapely Arakain a sólista RockOpery Praha.

Na počátku své pěvecké kariéry působil v jihočeských kapelách Simon (1994 - 2004) a později InSIDERS (2002 - 2007). Od roku 2003 do roku 2009 účinkoval v muzikálu Michala Pavlíčka, Excalibur (hl. role král Artuš), alternoval Kamila Střihavku a Petra Koláře.

V září 2004 vstoupil do kapely Noise Gate (založená Milošem "Mimi" Knopem), která fungovala do května 2005. Zásadní pro něj bylo přijetí do kapely Arakain v prosinci 2004 - stal se frontmanem a přední osobností kapely. Premiérové představení s kapelou ho čekalo na desce Warning! (2005) v duetech Strom života (vč. videoklipu) a DNA. Roku 2006 pak s Arakainem vydali řadovou desku Labyrint a natočili videoklip k písni Vir. Účastnil se multimediálního česko-slovensko-polského projektu Leška Wronky Vichry (hlavní role boha Beskida).

Od roku 2006 vystupuje v RockOpeře Praha: rocková opera Oidipus Tyranus (1. část antického cyklu, role Oidipa), metalová opera 7 proti Thébám (2. část antického cyklu, role Polyneika), rocková opera Antigona (3. část antického cyklu, role Haimóna).

V roce 2007 vyšlo DVD a 2CD z výročního koncertu k 25. výročí kapely Arakain s názvem Arakain XXV Eden (zde prováděl i zvukové práce - mastering a mix, sestřih bonusů na DVD, ozvučení menu DVD atp.). V témže roce hostoval na CD kapely Seven Light of souls. Roku 2008 se stal patronem české verze časopisu Hard Rocker, vydával volně šiřitelný singl Branou Ráje od Václava Noida Bárty.

O rok později vyšlo nové řadové CD kapely Arakain - Restart. Dále začal vystupovat v muzikálu Mona Lisa (role Giulian De Medici, koncem roku 2009 končil), vydal singl Hotel Morrison od Jiřího Urbana ml. a CD Above All (památka na skupinu InSIDERS). Pro kapelu Arakain tvořil a stříhal videoklip Paganini. V roce 2010 získal s Arakainem zlatou desku za CD Restart a účinkoval v muzikálu Ať žije rokenrol, autorů Petra Jandy a Karla Šípa (hlavní role rockového zpěváka Ronnyho), dále byl obsazen do role Jidáše v rockové opeře Jesus Christ Superstar, uvedené v Hudebním divadle Karlín. V roce 2011 vydal s kapelou Arakain nové CD Homo sapiens..? a v roce 2014 album Adrenalinum a v roce 2016 album Arakadabra.