zavřít
Upravit životopis

Životopis

Slavný černý americký bluesman (zpěvák, kytarista, hráč na foukací harmoniku), původem ze státu Mississippi, nar. 1910, vl. jm. Chester Arthur Burnett.

V r. 1933 se stěhuje do Arkansasu, kde zakládá blues band The House Rockers. Později získávájí pravidelný prostor ve vysílání místní rozhlasové stanice KWEM. Z té doby pochází i přezdívka Howlin´ Wolf, neboť připomínal pěvecký styl Jimmiho Rodgerse. V r. 1951 vznikají první studiové nahrávky, které předznamenávají i následné spory mezi gramofirmami Chess a Modern RPM. Od r. 1953 nahrává v Chicagu s vyhlášenými hudebníky společnosti Chess (m.j. Willie Dixon, Otis Spann, Muddy Waters...).

V r. 1961 podniká první britské turné. Jediným singlem v tehdejší pop-hitparádě se stává v r. 1964 skladba Smokestack Lightnin´ (původně nahraná v r. 1956). Šedesátá léta znamenala i zájem o jeho písně ze strany bílých britských R&B kapel. Album The London Sessions (1971) bylo jediné, které se dostalo do amerického pop-žebříčku. Nahrávání se účastnili Eric Clapton, Steve Winwood, Charlie Watts a Ringo Starr. Howlin´ Wolf umírá v lednu 1976.