Hugh Michael Jackman je australský herec, zpěvák a producent. Narodil se 12. října 1968 v Sydney. Jeho rodiče Grace McNeil a Christopher John Jackman pocházeli z Anglie, v roce 1967 migrovali spolu s dalšími desítkami tisíc angličanů do...

Životopis

Hugh Michael Jackman je australský herec, zpěvák a producent. Narodil se 12. října 1968 v Sydney. Jeho rodiče Grace McNeil a Christopher John Jackman pocházeli z Anglie, v roce 1967 migrovali spolu s dalšími desítkami tisíc angličanů do Austrálie. Jackman má čtyři starší sourozence a mladší nevlastní sestru (z matčiny strany). Rodiče se rozvedli, když mu bylo 8. Hugh zůstal s otcem a dvěma bratry v Austrálii, matka se se dvěma sestrami vrátila do Anglie.

V dětském věku trávil Jackman spoustu času venku, užíval si nejen místní pláže ale také kempování a cestování po celé Austrálii. Jak sám říká, chtěl poznat svět, rád si prohlížel mapy a atlasy a snil o tom, jak by bylo skvělé být např. kuchařem v letadle a díky tomu v podstatě pořád na cestách.

Hugh navštěvoval veřejnou základní školu, později chlapecké gymnázium Knox Grammar School. Již v tomto věku se začal projevovat zájem o herectví, protože rád vystupoval ve školních představeních. Během svého studií se věnoval sportu, hrál rugby, cricket, zkoušel skoky do výšky a byl členem plaveckého týmu. Cizí mu nebyl ani basketball a kajakování. Po studiu střední školy odjel na rok do Anglie, kde vyučoval tělesnou výchovu. Po svém návratu zpět do Sydney studoval na University of Technology kde absolvoval s bakalářským diplomem v roce 1991. V posledním ročníku univerzity se zapojil do kurzu herectví, kde si zahrál hlavní roli ve hře Vyrozumění Václava Havla.

Jakmile získal bakalářský titul, navštěvoval roční kurz „The Journey“ na herecké škole v Sydney. Do svých 22 let ho vůbec nenapadlo, že by se herectvím mohl živit. Jako jeden z mála našel odvahu a šel si za svým cílem. Jakmile dokončil „The Journey“, dostal nabídku na roli v telenovele Neighbours, kterou odmítnul aby mohl pokračovat ve studiu na Západoaustralské akademii muzických umění v Perthu, kterou absolvoval v roce 1994.

Sám Jackman říká, že vždy miloval hraní, ale jakmile začal studium herectví, neměl pocit, že by se mu extra dařilo. Všichni kolem něj mu přišli lepší, každý působil přirozeněji a měl větší šanci na úspěch.

Hugh Jackman je bezesporu všestranně talentovanou osobností, kromě herectví se věnuje hudbě, hraje na kytaru, piáno a housle. V roce 1999 zpíval národní hymnu při velkém finále australské národní rugbové ligy (1999 NRL Grand Final).

Jackman podporuje některé australské fotbalové kluby, je aktivní v boji proti světové chudobě a nemoci AIDS. Mimo to je tváří mnoha významných značek jako výrobce hodinek Montblanc či výrobce indických mobilních telefonů Micromax.

V listopadu 2013 oznámil, že mu byl z nosu odstraněn bazocelulární karciom, což je nejčastější typ rakoviny kůže. Další karciom mu byl odstraněn v květnu 2014. Díky zákroku se na premiéře filmu X-Men: Budoucí minulost objevil z obvázaným nosem a nabádal své fanoušky na Instagramu, aby při pobytu na slunci používali opalovací krémy.

Spolu se svoji ženou Deborrou-Lee Furness a obchodním partnerem Johnem Palermem vytvořily produkční společnost Seed Productions spolupracující s 20th Century Fox. Společnost produkovala např. snímek s Ewanem McGregorem Podvod (rež. Marcel Langenegger, 2008), televizní sérii Viva Laughlin a podílela se také na X-Men Origins: Wolverine (rež. Gavin Hood, 2009). Ačkoli Seed Production ukončila svoji činost v roce 2010, Jackman a Palermo spolupracují i nadále.

Počátky kariéry:
V den jeho závěrečného vystoupení na akademii mu byla nabídnuta hlavní role v desetidílném seriálu Correlli od společnosti ABC. Během natáčení této série potkal svoji budoucí ženu Deborru-Lee Furness. Hugh zde ztvárnil roli vězně, kterého zastupovala právě Deborra. Oba protagonisté se vzali 11. dubna 1996 na melbournském předměstí Toorak.

Poté exceloval v divadelních představeních, jako Kráska a zvíře či Sunset Boulevard v australském Melbourne. První úspěchem, sahajícím za hranice Austrálie byla hlavní role Curly McLaina v muzikálu Oklahoma!, za kterou si vysloužil nominaci na cenu Laurence Oliviera. Po tomto úspěchu si už ani nepomyslel, že by mohlo přijít něco lepšího. V roce 1999 si také zahrál ve filmové verzi tohoto muzikálu, která se poté vysílala v mnoha zemích po celém světě.

Wolverine aneb průlom v kariéře
Průlomovým okamžikem v kariéře Hugha Jackmana byla role Wolverina ve filmu režiséra Bryana Singera X-Men (2000), který je založen na marvelovských superhrdinských komiksech. Role byla původně napsána pro Russela Crowa, který namísto sebe doporučil právě Hugha Jackmana. Jeho ženě se role příliš nezamlouvala, jak sama říká, přislo jí to směšné. Hugh za roli Wolverina získal Saturn Award pro nejlepšího herce. Roli nebral na lehkou váhu, během příprav „studoval“ vlky, bojová umění, sledoval zápasy Mike Tysona a snažil se nacvičit pohyby Wolverina. Doma se pak pohyboval výhradně s Wolverinovskými drápy.

Hugh musel začít kvůli roli Wolverina hodně posilovat. Se svými 190 centimetry je také o 30 cm vyšší než Wolverine, popsaný v původních komiksech, což jistě přidalo filmařům nějaké ty vrásky na čele. Aby ve filmu vypadal menší, než ve skutečnosti je, museli natáčet z neobvyklých úhlů a často jen od pasu nahoru.

Po velkém úspěchu prvního X-mena na sebe nenechalo pokračování dlouho čekat. V roce 2003 přichází X-Men 2 (rež. Bryan Singer), tři roky na to X:Men: Poslední vzdor (rež. Brett Ratner) a aby toho nebylo málo, v roce 2009 přichází prequel X-Men Origins: Wolverine (rež. Gavin Hood). Krátce se také ve stejné roli objevil v X-Men: První třída (rež. Matthew Vaughn, 2011) a naplno si opět vychutnal roli Wolverina ve výpravném akním dobrodružství odehrávajícím se v současném Japonsku s názvem Wolverine (rež. James Mangold, 2013). Tento snímek je vlastně sequel, jehož děj se odehrává po událostech z X:Men: Poslední vzdor. Následoval X-Men: Budoucí minulost (rež. Bryan Singer, 2014), X-Men: Apokalypsa (rež. Bryan Singer, 2016) a přímé pokračování Wolverina s názvem Logan: Wolverine (rež. James Mangold, 2017), které si mohli diváci v českých kinech vychutnat v březnu 2017.

Významné role
Hugh Jackman je hercem mnoha tváří a dokáže se uplatnit ve všech možných žánrech. V roce 2001, tedy pouhý rok po prvním X-menovi si zahrál v romantické komedii Kate a Leopold (rež. James Mangold), jejiž příběh začíná na konci 19. století v Anglii, v období Viktoriánské éry. Za roli vévody Leopolda, který se dostává do časové smyčky, si vysloužil nominaci na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herec. Ve stejném roce ztvárnil roli hackera Stanleyho Jobsona ve filmu Swordfish: Operace Hacker (rež. Dominic Sena), kde si zahrál po boku takových hvězd jako jsou John Travolta a Halle Berry, se kterou se setkal již při natáčení X-mena.

Významnou rolí ve filmografii Jackmana je bezesporu legendární lovec přízraků Van Helsing, ze stejnojmeného filmu z roku 2004. Film byl natočen v americko-české koprodukci a transylvándským filmovým hradem se stal majestátní moravský hrad Pernštejn.

Když se řekne Daniel Craig, každému se hned vybaví James Bond. A nebo je tomu naopak? Řekne se James Bond a vybaví se vám Daniel Craig? Ať je to tak či tak, málokdo ví, že role Jamese Bonda byla původně nabídnuta Hughu Jackmanovi a kdyby jí přijal, Daniel by jak se říká „ostrouhal“. Hugh však roli odmítnul, v té době měl zrovna točit druhého X-mena a do Wolverina se doslova zamiloval. Nechtěl tedý hrát dvě tak významné a ikonické postavy.

V napínavém a vzrušující thrilleru režiséra Christophera Nolana Dokonalý trik (2006) si zahrál roli Roberta Angiera, kouzelníka soupeřícího se svým rivalem Alfredem Bordenem (Christiana Bale). Velkou výzvou pro Jackmana byla trojrole v romantickém scifi Fontána (rež. Darren Aronofsky, 2006), která vyžadovala velkou fyzickou zdatnost a také vypořádání se se složitými emocionálními přechody. Herec musel mimo jiné studovat tai chi a jógu, nebo se ostříhat dohola. Celý rok 2006 byl pro Hugha velmi náročný, mimo již zmíněných snímků si společně s Woodym Allenem a Scarlet Johannson zahrál v romantické komedii Sólokapr (rež. Woody Allen) a pro příznivce animáků nadaboval postavy tučňáka Memphise v Happy Feet (rež. George Miller) a krysy jménem Roddy v Spláchnutej (rež. Sam Fell, David Bowers).

V roce 2008 ho režisér Baz Luhrmann obsadil namísto Russela Crowea do role statného, i když trochu hrubého dobytkáře ve svém romantickém velkofilmu Austrálie, kde si zahrál po boku Nikol Kidman.

Fanoušci mohli osobně vidět Jackmana v jeho one-man show, které se konalo v Curran Theatre v kalifornském San Franciscu v období od 3. -5. Května 2011. Jednalo se o asi 100 minutový mix jeho nejlepších broadwayovských a hollywoodských muzikálových vystoupení, doprovázených sedmnáctičlenným orchestrem.

Zkušenosti, které získal Jackman jako dabér animovaných postav ve snímcích Spláchnutej (2006) a Happy Feet (2006) využil znovu v roce 2012, kdy svůj hlas propůjčil postavě velikonočního zajíčka v animovaném dobrodružném fantasy Legendární parta (rež. Peter Ramsey). Ve stejném roce zazářil v roli bývalého galejníka Jeana Valjeana v britském filmu Bídníci (rež. Tom Hopper) natočeném na motivy stejnojmenného divadelního muzikálu. Jackman byl za tuto roli oceněn Zlatým glóbem za nejlepší mužský herecký výkon v katekogii komedie / muzikál. V následujícím roce si společně s Naomi Watts, Emmou Stone či Kate Winslet zahrál v povídkové komedii Mláděži nepřístupno. Poté se Hugh společně s Kristen Wiig představil v písni „You’ve Got the Look” amerického satirického a komediálního tria The Lonely Island.

Od října 2014 do února 2015 působil ve hře The River v broadwayiském divadle Circle in the Square. Listopad a prosinec roku 2015 se pak nesl ve znamení australského turné s názvem Broadway to Oz. Tato megashow byla plná písní z broadwayských muzikálů, z Bídníků a doprovázena neuvěřitelným 150-ti členným orchestrem, pěveckým sborem a partou tanečníků. Turné začalo v Melbourne, pokračovalo v Brisbane, Adelaide a Perthu.

Abychom se dostali zpět k filmovým počinům Hugha Jackmana, v roce 2015 ztvárnil postavu Černovouse ve filmu Pan (rež. Joe Wright), rok na to si zahrál fiktivní postavu Bronsona Pearlyho, udržbáře zimního střediska, rváče, pijana a bývalého skokana na lyžích, který pod svá křídla bere skokana Michaela Edwardse (Taron Egerton), aby mu pomohl vstoupit do olympijských dějin jako nezapomenutelný Orel Eddie. Eddie startoval na olympiádě 1988 v Calgary, kde skončil na posledním místě jak na středním, tak na velkém můstku.

V současné době se všichni Jackmanovi fanoušci těší na konec roku, kdy má do českých kin dorazit Největší showman, ve kterém si tento australan zahraje postavu Phinease Taylora Barnuma, amerického podnikatele a zakladatele cirkusu "Ringling Bros. and Barnum & Bailey".