zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je synem významného kanadského politika Humea Blakea Cronyna. Vystudoval práva na McGillově univerzitě v Montrealu, ale ještě během studií se začal věnovat herectví. Odborné vzdělání získal na American Academy of Dramatic Arts (AADA). Od pol. 30. let se uplatnil na Broadwayi jako herec, autor, režisér a producent. Stal se jednou z nejvýraznějších osobností světového divadla, uznávanou pro svůj všestranný tvůrčí talent i nebývalý herecký rozsah.

K film. herectví ho přivedl Alfred Hitchcock, s nímž později spolupracoval také jako scenárista (Provaz, Pod obratníkem Kozoroha). Za úlohu Paula Roedera v adaptaci románu Anny Seghersové Sedmý kříž (r. F. Zinnemann) byl nominován na Oscara. Od konce 60. let vytvořil výrazné vedlejší party ve společensko-kritických filmech, usilujících o pravdivé postižení některých rysů americké skutečnosti: rodinný právník Arthur v psychologickém dramatu Tichá dohoda (r. E. Kazan), školní inspektor Skeffington v učitelském dramatu Conrack (r. M. Ritt), zavražděný novinář Rintel v dramatu podle románu Lorena Singera Pohled společnosti Parallax (r. A. J. Pakula), soudce Rosenberg v politickém dramatu Případ Pelikán (r. A. J. Pakula), umírající dědeček Marvin v psychologickém dramatu dvou sester Marvinův pokoj (r. J. Zaks).

V roce 1942 se oženil s divadelní herečkou Jessicou Tandyovou, s níž až do její smrti 1994 hrál v řadě divadelních her, filmů (Sedmý kříž, Zelená léta, Svět podle Garpa, Zámotek, Bakterie nejsou v ceně, Zámotek II - Návrat) a také v komediálním TV seriálu The Marriage (1954, Manželství). Za své celoživotní divadelní dílo obdrželi společnou cenu Tony 1994.

Sám vystoupil jako host v průběhu 50. let v mnoha TV seriálových antologiích, např. The Kaiser Aluminum Hour, The United States Steel Hour, The Alcoa Hour, The Alfred Hitchcock Presents (Alfred Hitchcock uvádí). Na konci 80. let se vrátil k práci v TV a třikrát získal cenu Emmy (Staří přátelé, Broadway Bound, Tanec s bílým psem). Je autorem autobiografické knihy A Terrible Liar (1991, Strašný lhář). Z manželství s Tandyovou má dvě děti, z nichž dcera Tandy Cronynová je také herečkou. 1996 se oženil se Susan Cooperovou.

Mohli by vás také zajímat…