zavřít
Upravit životopis

Životopis

Humphrey DeForest Bogart (25. prosince 1899 - 14. ledna 1957) byl významný americký filmový a divadelní herec. Narodil se v zajištěné rodině jako nejstarší ze třech dětí. Jeho otec, Belmont DeForest Bogart, byl chirurg a jeho matka, Maud Humphreyová, byla úspěšná ilustrátorka. Rodiče poslali Bogarta na soukromé školy a doufali, že půjde studovat na Yale.

V roce 1918 byl ale vyloučen z prestižní univerzitní přípravky Phillips Academy. Do konce první světové války sloužil u námořnictva. Poté začal hrát divadlo na Broadway a dostával menší role u filmu. Zlom přišel v roce 1936, kdy dostal roli gangstera ve filmu Zkamenělý les. Následovalo mnoho snímků mezi nimiž nejvýznamnější jsou filmy režírované Johnem Hustonem. Spolupráce s tímto režisérem přinesla Bogartovi v roce 1951 jeho jediného Oscara za film Africká královna. Kutovním se stal také film Casablanca, ve kterém ztvárnil cynického antihrdinu, schopného vykonat správný čin v pravou chvíli.

Humphrey Bogart byl čtyřikrát ženatý, ale až poslední manželství s herečkou Lauren Bacallovou, kterou poznal při natáčení filmu Mít a nemít, bylo šťastné. Zemřel v roce 1957 na rakovinu jícnu.

Mohli by vás také zajímat…