zavřít
Upravit životopis

Životopis

Absolvoval University of Aberdeen a herectví studoval na Royal Academy of Dramatic Arts v Londýně (RADA). Uplatnil se na divadle i v TV. Před kamerou ztvárňuje často postavy z minulosti, s nimiž se život příliš nemazlí: poručík John Hanning Speke, o jehož společné výpravě s cestovatelem Richardem Burtonem (Patrick Bergin) k pramenům Nilu pojednává dobrodružné drama podle biografického románu Williama Harrisona Měsíční hory (r. B. Rafelson).

Dalsi zahrál nemocného dánského kralevice Hamleta, k němuž se vrací po letech jeho někdejší spolužáci (Gary Oldman a Tim Roth), v přepisu Stoppardovy tragikomedie Rosencrantz a Guildernstern jsou mrtvi (r. T. Stoppard); irský mladík Willie Quinton, jehož rodinu tragicky zasáhly dlouholeté srážky mezi IRA a britskou armádou, v adaptaci rodinné kroniky Williama Trevora Blázni štěstěny (r. P. O'Connor); začínající třicetiletý spisovatel Pepa, hrdina groteskního podobenství podle povídky Witolda Gombrowicze Ferdydurke (r. J. Skolimowski).

Přesvědčivý výkon, jenž mu vynesl Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně 1990, podal v psychologickém dramatu Tichý výkřik (r. D. Hayman), kde ztělesnil doživotního odsouzence Larryho Winterse, který v sobě po mnoha letech objeví kreativní schopnosti. Za manželku má herečku Susannah Harkerovou. V prosinci 1998 se představil po boku Nicole Kidmanové v broadwayské inscenaci dramatu Davida Hareho Modrý pokoj.

Mohli by vás také zajímat…