24. října 1990
33 let
Upravit profil
İlkay Gündoğan je německý fotbalista s tureckými kořeny, hrající v německém klubu Borussia Dortmund. Jeho předchozím působištěm byl tým FC Norimberk. Gündoğan hraje na postu středního nebo ofenzivního záložníka a snaží se tak tvořit hru. Na svém...

İlkay Gündoğan je německý fotbalista s tureckými kořeny, hrající v německém klubu Borussia Dortmund. Jeho předchozím působištěm byl tým FC Norimberk. Gündoğan hraje na postu středního nebo ofenzivního záložníka a snaží se tak tvořit hru. Na svém kontě má několik startů v mládežnických reprezentacích Německa i v německém A-mužstvu.

Narodil se tureckým rodičům v německém městě Gelsenkirchen. Na rozdíl od svého předchůdce v Borussii Dortmund – Nuri Şahina – se stejně jako další v Německu narozený fotbalista s tureckými předky – Mesut Özil – rozhodl reprezentovat rodné Německo.

Klubová kariéra
Profesionální fotbalovou kariéru začal v Bochumi.

1) 1. FC Norimberk
V roce 2009 se přesunul z Bochumi do Norimberku, kde pobyl déle jak dva roky. V Norimberku debutoval 8. července 2009 v domácím zápase se Schalke 04, který Norimberk prohrál 1-2. Gündogan hrál od začátku zápasu a byl vystřídán v 55. minutě Mikem Frantzem. První gól v dresu Norimberku vstřelil 20. února 2010 v zápase proti Bayernu Mnichov. Norimberk doma prohrával 0-1 gólem Thomase Müllera. Pár minut po začátku druhého poločasu, konkrétně v 54. minutě, Gündogan střelou z pravé nohy vyrovnal. Další branky nepadly, a tak zápas skončil remízou 1-1 a cenným bodem pro Norimberk.

2) Borussia Dortmund
V letním přestupovém období roku 2011 přestoupil z Norimberku do Dortmundu za částku 4 miliony eur. S novým zaměstnavatelem podepsal kontrakt na čtyři roky, to jest do léta 2015. Dortmund si Gündogana vybral jakožto náhradu za Nuri Şahina, který v létě 2011 přestoupil do Realu Madrid. Protože role Şahina byla pro Dortmund klíčová, leží na mladém Gündoğanovi velká očekávání. Odmítá však srovnávání se svým předchůdcem a dle svých slov nechce být Şahinovou kopií.

V sezóně 2011/12 získal s Borussií bundesligový titul. V tomto ročníku navíc vyhrál i DFB Pokal, ve finále Borussia zvítězila 5:2 nad Bayernem Mnichov. S Dortmundem se představil 25. května 2013 ve Wembley ve finále Ligy mistrů 2012/13 proti věčnému rivalovi Bayernu Mnichov, Borussia však nejprestižnější evropský pohár nezískala, podlehla Bayernu 1:2. Gündoğan proměnil ve druhém poločase nařízený pokutový kop a srovnal na průběžných 1:1.

27. července 2013 na začátku nové sezóny 2013/14 v utkání DFL-Supercupu (německý fotbalový Superpohár) vstřelil jeden gól Bayernu Mnichov na domácím stadionu Signal Iduna Park, Borussia vyhrála 4:2 a získala trofej.

Reprezentační kariéra
Prošel několika mládežnickými týmy Německa včetně reprezentace do 21 let.

A-mužstvo
V květnu 2012 jej trenér Německa Joachim Löw nominoval do 23-členné sestavy pro EURO 2012. Gündoğan dostal dres s číslem 2.

První gól v A-mužstvu Německa vstřelil 26. března 2013 v kvalifikačním zápase na MS 2014 v Brazílii proti Kazachstánu. Prosadil se ve 31. minutě, když zvyšoval na průběžných 3:0, Německo nakonec zvítězilo na domácí půdě v Norimberku přesvědčivě 4:1.