zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je jedním ze tří dětí italského režiséra Roberta Rosselliniho (1906-1977) a švédské herečky Ingrid Bergmanové (1915-1982), která se proslavila v Hollywoodu. I. R. vyrůstala střídavě v Itálii a Francii a jako třináctiletá podstoupila těžkou operaci páteře. Ještě než ukončila 1971 v Římě studium kostýmního návrhářství, asistovala o letních prázdninách kostymérům ve filmech svého otce. V roce 1972 přesídlila do New Yorku, kde pracovala nejprve jako překladatelka pro Italien News Bureau a učitelka italštiny v New School for Social Research.

Po třech letech novinářské praxe u Gianniho Miny se stala reportérkou newyorské pobočky italské TV společnosti RAI. Od poč. 80. uplatňuje svoje půvaby jako modelka, jejíž prestiž vzrostla zejména poté, co se začaly objevovat její snímky od věhlasných fotografů Richarda Avedona, Bruce Webera a Billa Kinga na stránkách módních časopisů Vogue, Harper's Bazaar a Elle.

V roce 1982 uzavřela exkluzívní smlouvu s francouzskou kosmetickou firmou Lancôme, která si vybrala její tajemnou tvář na reklamu svých výrobků, zejm. parfému Trésor. Před film. kamerou debutovala I. R. po boku své matky jako jeptiška Pia, pečující o stárnoucí komtesu, v sladkobolném melodramatu Věc času (r. V. Minnelli). Poprvé na sebe upozornila úlohou italské dívky Eugenie v politicky laděném poetickém filmu Louka (r. P. Taviani a V. Taviani).

Prosadila se však až rolí Darji Greenwoodové, ruské manželky černošského stepaře (Gregory Hines), který emigroval z USA do Sovětského svazu, v politickém thrilleru Bílé noci (r. T. Hackford). Mezinárodní hvězdu z ní učinila úloha záhadné barové zpěvačky Dorothy Vallensové, jejíž tajemství se snaží odhalit jeden mladík (Kyle MacLachlan) se svou přítelkyní (Laura Dernová), v postmodernistickém erotickém thrilleru Modrý samet (r. D. Lynch).

Dráždivou smyslností, byť zahalenou do honosných historických kostýmů, oplývají také její další hrdinky, které však pocházejí z Evropy: francouzská kurtizána Victorie, působící na dvoře Jindřicha III., v milostném historickém snímku Galantní dámy (r. J.-Ch. Tacchella) a vášnivá a vychytralá benátská vdova Rosanna ve volném film. přepisu hry Carla Goldoniho Honba za vdovou (r. G. Ferrara).

V létě 1994 pobývala v České republice při příležitosti natáčení životopisného snímku o L. van Beethovenovi Nehynoucí láska (r. B. Rose), v němž ztělesnila uherskou hraběnku Annu Marii Erdödyovou, jednu z milenek geniálního skladatele (Gary Oldman). Uznání si získala také jako malířka; vystavovala již v Paříži a New Yorku. Je autorkou autobiografické knihy Some of Me (1997, Něco o mně).

V letech 1979-82 byla I. R. provdána za amerického režiséra Martina Scorseseho. Z druhého manželství (1983-86) s texaským manekýnem a architektem Jonathanem Wiedemannem pochází její dcera Elettra. 1991 se rozešla se svým dalším životním partnerem, režisérem Davidem Lynchem, a nyní žije s hercem Gary Oldmanem.

Mohli by vás také zajímat…