zavřít
Upravit životopis

Životopis

Ivan Jandl byl český dětský herec. Za roli ve švýcarsko-americkém protiválečném filmu z roku 1947 Poznamenaní získal nejprve v roce 1948 Zlatý glóbus a poté v roce 1949 dětského Oscara (Academy Juvenile Award). V roce 2007 byla udělena hvězda na Chodníku slávy ve Zlíně.

Poznamenaní
Film Poznamenaní (v originále anglicky: The Search, německy Die Gezeichneten) natočil v roce 1947 Fred Zinnemann. Ivan Jandl zde hrál malého chlapce Karla Malíka (neboli Jimmyho Malíka), kterého nacisté během Druhé světové války násilím odvlekli na převýchovu do Německa a oddělili jej od zbytku jeho rodiny. Po válce pak v rozvalinách Mnichova hledá svou maminku; tu ve filmu ztvárnila vynikající česká operní pěvkyně a filmová herečka Jarmila Novotná.

Samotný film byl nominován na cenu americké filmové akademie Oscar. Ivan Jandl získal za svoji dětskou roli v tomto filmu dětského Oscara (Academy Juvenile Award) a Zlatý glóbus, stal se tak fakticky prvním Čechem, který získal tato dvě prestižní filmová ocenění.

Obě filmová ocenění mu zástupci Americké filmové akademie předali prostřednictvím švýcarského velvyslanectví přímo v Praze, obě ceny se dochovaly, dnes jsou součástí Národního filmového archivu v Praze.

Popřevratová doba v roce 1948 však oscarovým hercům vůbec nepřála, o jeho úspěchu v Československu nebyla ani vydána žádná tisková zpráva. Po úspěchu filmu Poznamenaní dostával Ivan Jandl mnoho nabídek ze zahraničí. Osobně mu v této souvislosti psala i Brigitte Bardotová. Komunistický režim však tvrdil, že nadějný herec musí být zachován československému filmu a dětský herec již možnost vycestovat nedostal.

Život
V roce 1945 začínal hrát v Dismanově rozhlasovém souboru; zde si ho v roce 1947 všiml Fred Zinnemann, který hledal chlapce do připravovaného flmu. Zahrál si drobnou filmovou postavičku ve filmu Varúj!, po oscarovém filmu Poznamenaní ještě vystupoval v malých rolích ve filmu Svědomí a Zelená knížka, naposledy jako třináctiletý ve filmu Vítězná křídla režiséra Čeňka Duby. Americká prestižní cena, udělená v roce 1949, mu ovšem v zemi, kde se právě začala spouštět železná opona, spše uškodila. Po maturitě se marně hlásil na DAMU. Mohl se tedy následně věnovat herectví většinou pouze amatérsky. V ochotnickém divadle působil i jako amatérský dramatik, režisér a scenárista. Půsoobil v divadle Máj a ve vysočanském Gongu, kde vedle amatéru začínala i jeho spolužačka z gymnázia Jana Hlaváčová.

V roce 1968 krátce působil i v Československém rozhlase jako rozhlasový hlasatel(pracoval v redakci sportu, uváděl i polulární Kolotoč), čímž alespoň částečně mohl navázat na své novinářské schopnosti. Při natáčení filmu Poznamenaní totiž ze Švýcarska Jandl přispíval na přelomu let 1947 a 1948 do časopisu Vpřed. Místo hlasatele byl nucen opustit kvůli nastupující normalizaci v roce 1972. V roce 1982 zskal místo inspicienta v Krušnohorském divadle v Teplicích, odkud se však v roce 1984 vrátil k obchodní inspekci do Prahy.

Celý život trpěl velkými zdravotními problémy. Prodělal dětskou mozkovou obrnu, jako následek mu zůstalo kulhání na jednu nohu. Při natáčení oscarového filmu plaval a potápěl se v řece zamořené tyfem, ale díky včasnému zásahu lékaře přežil. Ivan Jandl zemřel v Praze-Libni v roce 1987 na následky onemocnění diabetem.

Zajímavost
V roce 1996 byla po Ivanu Jandlovi pojmenována planetka 37 736.

Mohli by vás také zajímat…