zavřít
Upravit životopis

Životopis

Ivan Trojan se narodil v Praze v roce 1964 a je synem herce Ladislava Trojana. Po absolvování sportovního gymnázia začal projevovat zájem o herectví, a proto pokračoval ve studiu na pražském DAMU. Od roku 1988 chvíli působil v Realistickém divadle a v letech 1990-1997 v Divadle Na Vinohradech. Po odchodu z tohoto divadla nastoupil do Dejvického divadla, kde působí dodnes a kde získal v roce 1999 cenu Thálie za roli Oblomova ve stejnojmeném románu I. A. Gončarova. Mezi jeho další divadelní role patří např. Romeo, v Romeu a Julii nebo hejtman v Revizoru.

Ivan Trojan se však proslavil především díky svým filmovým a seriálovým rolím. V roce 2000 si zahrál četníka Bedřicha Jarého v televizním seriálu Četnické humoresky, režiséra A. Moskalyka. V tomtéž roce ztvárnil postavu Ondřeje ve velice úspěšném filmu Samotáři (rež. David Ondříček), za níž byl nominován na Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Tuto cenu však získal až v roce 2002, a to za roli jednoho z rodičů ve filmu Smradi a také za roli Karla ve filmu Musím tě svést. O rok později získal opět Českého lva, tentokrát za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Jedna ruka netleská, režiséra Davida Ondříčka, kde se objevil jako Zdeněk a hlavní roli si zde zahrál Jiří Macháček.

Z dalších filmů můžeme jmenovat např. Powers (2000), Želary (2003) nebo Mazaný Filip (2003). V roce 2005 si zahrál v pohádce Anděl páně (rež. Jiří Strach), kde se objevil jako Anděl Petronel, paličatý nešika, který zkazí vše na co sáhne, ale nikdy nepřizná svoji chybu. Ivan Trojan se kromě herectví věnuje také dabingu, je dvorním dabérem amerického herce Kiefera Sutherlanda (např. seriál 24 hodin), dále daboval např. ve filmech Návrat do budoucnosti 2 (1989, USA) nebo Tajný císařský edikt (1989) a seriálech Ally McBeal, Columbo aj.

Manželkou Ivana Trojana je herečka Klára Trojanová-Pollertová a jeho bratr Ondřej Trojan je velice známým producentem a režisérem. S Klárou má Ivan Trojan čtyři syny – Františka (* 1999), Josefa (* 2001), Antonína (* 2009) a Václava (* 2012).

Český lev:
JEDNA RUKA NETLESKÁ (2003) - nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli - vítěz
SMRADI (2002) - nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli - vítěz
MUSÍM TĚ SVÉST (2002) - nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli - vítěz
SAMOTÁŘI (2000) - nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli - nominace

Mohli by vás také zajímat…