zavřít
Upravit životopis

Životopis

Ivana Vaňková pochází z malé vesničky Hrabovčík v okresu Svidník na východním Slovensku. Po tatínkovi je Rusínka, její maminka je Ukrajinka. Právě po ní nejspíše zdědila vlohy k herectví, protože maminka hrávala ochotnické divadlo. Ivanka už odmalička chodila na různé soutěže, recitovala v ruštině na Puškinových památnících a zpívala rusínský folklor. Původně chtěla studovat zpěv, ale nakonec se rozhodla pro hudebně-dramatický obor na konzervatoři. Po vystudování konzervatoře hrála jednu sezonu rusínsky v Národnostním divadle v Prešově.

Následně byla přijata na JAMU do ročníku Jany Janěkové. Za dob studií účinkovala např. v inscenaci Hamlet (Ofélie) a absolvovala rolí Dorotky v muzikálu „Oz“.

Její první rolí v MdB byla Anita v zájezdové verzi West Side Story. Následně dostala nabídku do stálého angažmá, kde je od 1. 6. 2001 jako členka muzikálového souboru.

Následovala řada muzikálových i činoherních rolí, např.: Větříček (Amadeus), Lea (Svět plný andělů), Vasja, Kalyna (Koločava), Uršula (Manželství na druhou aneb Barillonova svatba), Hazel Nilesová (Smutek sluší Elektře), Slečna Fritzie Kostová (Cabaret), 1. slečna a další (Osudy dobrého vojáka Švejka), Elisa (Kamenný host aneb Prostopášník), Cecilie Cardewová (Jak je důležité míti Filipa), Jarmila (Máj), Victoria (Hair), Ahinsa (Zahrada divů), Tereza (Kdyby tisíc klarinetů), Nancy (Oliver!), Marie Magdalena (Jesus Christ Superstar), Pénelopa (Odysseia), Královna noci (Magická flétna), Hodl (Šumař na střeše), Alkmena (Amfitryon), Rada (Cikáni jdou do nebe), Alexandra (Čarodějky z Eastwicku), Alexandra (Markéta Lazarová), Blanche (Deník krále), Paní de Renal (Červený a černý). Účinkuje také v koncertních představeních Muzikály z Broadwaye, Jazz Side Story a Jesus Christ Superstar.

Mimo jeviště MdB ji mohli diváci vidět také v Národním divadle v Brně jako Aldonzu v muzikálu Muž z kraje La Mancha, na Nové scéně v Bratislavě jako Sheilu v muzikálu Hair a zahrála si také v muzikálu Juno a Avos.

V posledních letech se Ivanka umísťuje na předních příčkách divácké ankety Křídla o nejoblíbenější herečku souboru a právě tato cena jednou přilétla i přímo jí, a to za sezonu 2005/2006.

Ivančiným televizním debutem byla role operetní subrety Elly Vienny v oblíbeném seriálu Četnické humoresky.

Nyní však má Ivanka roli nejkrásnější, stala se maminkou synka Jozífka.