zavřít
Upravit životopis

Životopis

Ivo Pavlík v roce 1951 maturoval na reálném gymnáziu v Novém Jičíně. V roce 1955 absolvoval pedagogickou fakultu v Brně, kde studoval hudební výchovu u Františka Lýska a byl členem jeho Brněnského dětského sboru. Po studiích vyučoval hudební nauku na středních školách v Pardubicích, Chrudimi a Ostravě.

V Chrudimi založil na škole swingový orchestr, také v Pardubicích vedl kapelu při místním jazz klubu. Krátce hrál v brněnském Orchestru Erika Knirsche a od 1963 řídil při Parku kultury a oddechu v Ostravě kvintet a sextet, jimiž prošli Z. Bittmar, R. Kovalčík, M. Mader, J. Urbánek, M. Večeřa a další znamenití instrumentalisté. Soubor, pro který Pavlík rovněž komponoval, postupně přecházel od jazzu k populární hudbě a hlavně na vystoupeních v ostravské Kavárně mladých ovlivňoval kulturní klima města.

Roku 1970 převzal Ivo Pavlík vedení ostravské rhythmandbluesové skupiny Majestic a přejmenoval ji na Orchestr Ivo Pavlíka. Hvězdou souboru byla Věra Špinarová, pro kterou leader zkomponoval mj. píseň Andromeda, která dala název jejímu prvnímu samostatnému albu a Špinarová ji uvedla 1972 v nesoutěžním bloku na festivalu Bratislavská lyra.

Vedle cílevědomé umělecké činnosti (Letní ukolébavka, česká verze Gershwinova Summertime na LP Andromeda v podání Špinarové tria Ivo Pavlík – varhany, Ivo Durczak – basová kytara a Waldemar Svatoš – bicí) se však Pavlík nebránil hraní k tanci v zahraničních podnicích. Mělo to za následek, že Věra Špinarová zpívala všehochuť z hitparád a některé pro ni nevhodné nebo podřadné písně přenášela s českými texty do své domácí produkce. Platilo to například o titulech z repertoáru skupin Middle Of The Road Táta Jan a Volej, volej) a George Baker Selection (Být sluncem na tvých víčkách v duetu se Zdeňkem Mannem, v originále Paloma blanca). Přesto si vydavatelství Panton Špinarovou pod Pavlíkovým vedením považovalo a 1973 ji ocenilo Zlatým štítem. K úspěchům zpěvačky a jejího uměleckého i životního partnera patřilo rovněž 3. místo na Bratislavské lyře 1975 a alba Věra Špinarová 3 (1979) a Meteor lásky (1982). Na nich už měl Pavlíkův orchestr stoprocentní podíl, zatímco na Andromedě a Životopisu (1977) se prostřídalo více doprovodných těles.

Po rozchodu manželského páru se Ivo Pavlík upnul na svůj nový pěvecký objev, zpěvačku Heidi Janků, s kterou spolupracuje dodnes.

V letech 1982–90 ji nechal doprovázet skupinou Supernova, která začínala v obsazení Ivo Pavlík (klávesy), Pavel Zdražila (kytara), Jan Krompolc (basová kytara, basový syntezátor) a Radomír Stárek (bicí). Skupinu později výrazně posílil klávesista Boris Urbánek a Ivo Pavlík si osvojil nový způsob vedení kapely - s keyboardem se uchýlil do ústraní k mixážnímu pultu a odtud řídil představení.

V nových společenských poměrech Ivo Pavlík rozpustil Supernovu a když dostal nabídku z Německa, aby psal hudbu ke kreslenému seriálu, více než půl roku pobýval s Heidi v Monaku. Po přesídlení z Ostravy na dosah Prahy vystupuje Ivo Pavlík s Heidi ve dvojici, ona zpívá na halfplayback a on ji vede od zvukové aparatury.