zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jack Sock je americký profesionální tenista a olympijský vítěz ze smíšené čtyřhry Riodejaneirské olympiády 2016, do níž nastoupil s Bethanií Mattekovou-Sandsovou. Na stejných hrách získal také bronz v mužské čtyřhře po boku Steva Johnsona. Z newyorského US Open 2011 si odvezl s krajankou Melanie Oudinovou titul ve smíšené čtyřhře. V roce 2014 vyhrál společně s Kanaďanem Vaskem Pospisilem mužskou čtyřhru ve Wimbledonu.

Ve své dosavadní kariéře vyhrál na okruhu ATP World Tour jeden singlový turnaj na antukovém turnaji v texaském Houstonu 2015 a šest turnajů ve čtyřhře, když první dobyl s krajanem Jamesem Blakem na březnovém turnaji v americkém Delray Beach 2013. Na challengerech ATP a okruhu Futures získal do července 2013 čtyři tituly ve dvouhře a dva ve čtyřhře.

Na žebříčku ATP byl nejvýše ve dvouhře klasifikován v lednu 2016 na 22. místě a ve čtyřhře pak v květnu 2015 na 6. místě. Trénuje ho Troy Hahn.

Tenisová kariéra
Týmové soutěže
V americkém daviscupovém týmu debutoval v roce 2015 taškentskou baráží světové skupiny proti Uzbekistánu, v níž vyhrál dvouhry nad Farrukhem Dustovem i Denisem Istominem. Přispěl tak k výhře 32:1 na zápasy a záchraně Američanů v nejvyšší úrovni. Do roku 2017 v soutěži nastoupil ke třem mezistátním utkáním s bilancí 3–2 ve dvouhře a 0–0 ve čtyřhře.

Spojené státy americké reprezentoval na Letních olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiru, kde v mužské čtyřhře vytvořil dvojici se Stevem Johnsonem. Jako nenasazení došli do semifinále, v němž nestačili na rumunské turnajové pětky Florina Mergeu a Horiu Tecăua. Následně získali bronzové kovy po výhře nad sedmou nasazenou kanadskou dvojicí Daniel Nestor a Vasek Pospisil. Zlatou medaili vyhrál ve smíšené čtyřhře, když po boku Bethanie Mattekové-Sandsové v ryze americkém finále zdolali dvojici startující na divokou kartu, Venus Williamsová a Rajeev Ram. Po rovnocenném rozdělení úvodních dvou sad 6–7 a 6–1, rozhodl o šampionech až supertiebreak poměrem míčů [10–7].

Vítěz juniorky US Open
Na US Open 2010 vyhrál juniorku dvouhry, kde startoval na divokou kartu. Ve finále porazil krajana Denise Kudlu výsledkem 3–6, 6–2 a 6–2 a stal se tak prvním americkým vítězem juniorské dvouhry od triumfu Andyho Roddicka v roce 2000 na stejném turnaji. Titulem z dvouhry juniorského mistrovství USA 2011 v Kalamazoo si zajistil divokou kartu do hlavní soutěže dvouhry mužů na US Open 2011.

Amatérský tenis
Dne 22. května 2011 maturoval na střední škole Blue Valley North High School v kansaském Overland Parku. Během středoškolské tenisové kariéry zaznamenal zápasovou bilanci výher a proher 80–0. Do července 2015 neodehrál v americkém daviscupovém týmu žádné utkání.

Profesionální kariéra
Finále lednového ASB Classic 2016 si zahrál v Aucklandu. V duelu proti osmému nasazenému Robertu Bautistu Agutovi ztratil úvodní sadu a na počátku druhého setu zápas skrečoval. Jako dvacátý šestý hráč světa se potýkal v předchozích dvou dnech s virózou a za teplého a slunečného počasí byl na dvorci malátný. Bodový zisk mu zajistil kariérní maximum, když 18. ledna 2016 figuroval na 22. příčce.

Jack Sock

25 let, tenista