zavřít
Upravit životopis

Životopis

Strávil šťastné dětství. Jako dítě hrál fotbal a byl fascinován klauny a cirkusem.

K herectví ho motivoval zpěvák a herec Jacques Brel. Herectví studoval nejprve na konzervatoři v Tours a od roku 1970 pokračoval na pařížské Státní konzervatoři dramatického umění ve třídě Louise Seignera. Mezitím vystupoval s divadelním souborem Marcella Tassencourta v klasickém repertoáru (Molière, Musset, Beaumarchais).

Už během studií účinkoval na jevišti Théâtre National de Chaillot ve hrách Arnolda Weskera Ke všemu brambůrky (1971) a Eugèna Ionesca Nosorožec (1972). V roce 1973 ho angažoval Robert Hossein do Molièrovy komedie Scapinova šibalství, kterou na scéně Kulturního domu v Remeši režíroval Jacques Weber.

Od pol. 70. let slaví úspěchy se svou jevištní one man show. Před film. kamerou debutoval úlohou vojína Girota v dramatu z alžírské války R.A.S. (r. Y. Boisset).

Pro svou velmi zavalitou postavu s chlapeckou tváří a černými kudrnatými vlasy se stal oblíbeným představitelem tragikomických hrdinů, často dobrosrdečných, avšak poněkud prostoduchých tlouštíků.

Osmkrát spolupracoval s režisérem Claudem Lelouchem, který mu poskytl řadu výrazných vedlejších rolí, ale také dvě ústřední: nesmělý policista Robert Villiers v komediálním dramatu Robert a Robert (César 1979); prostoduchý voják Jacques Barbier, s nímž naváže prostřednictvím dopisů z fronty milostný vztah aristokratická dcera (Evelyn Bouixová), v životopisném snímku Edith a Marcel.

Nominaci na Césara 1983 mu vynesla vedlejší role číšníka Gilberta, který od svého rozvodu bydlí u svého staršího kolegy z hostince (Yves Montand), v melodramatu Pane vrchní! (r. C. Sautet).

Po mnoha letech, kdy vytvářel pouze epizodní role, dostal velkou příležitost v ústřední úloze účetního z ministerstva financí Françoise Pignona, jehož naivita, nešikovnost a popletenosti způsobí mnoho problémů a nedorozumění v rodině úspěšného vydavatele (Thierry Lhermitte), v konverzační komedii podle stejnojmenné divadelní hry Francise Vebera Blbec k večeři (r. F. Veber). Tuto postavu, za jejíž film. ztvárnění získal Césara 1998, hrál již předtím zhruba devětsetkrát na jevišti, kde měla premiéru 1993.

Mohli by vás také zajímat…