zavřít
Upravit životopis

Životopis

Americký herec Jake Gyllenhaal se narodil 19.prosince 1980 v Los Angeles. Jeho maminkou je scénáristka a producentka Noami Fonerová a tatínkem je režisér Stephen Gyllenhaal. Velice úspěšnou herečkou je také sestra Maggie Gyllenhaal. Z desítek filmů kde si Maggie zahrála jmenujme např. Paříži, miluji Tě, či Temný rytíř. Manželem Maggie je herec Peter Sarsgaard. Kmotrou Jakea je oblíbená herečka Jamie Lee Curtis. Příjmení Gyllenhaal je původem švédské. Právě do švédska sahají kořeny rodiny Gyllnhaal.

Studium
Jake studoval na Harvard-Westlake School v Los Angeles, kde úspěšně odmaturoval v roce 1998. Následovalo studium na Kolumbijská univerzitě v New Yorku, kterou v té době studovala také Jakeova sestra Maggie. Tuto prestižní univerzitu, vystudoval také např. Barack Obama, či jeden z nejbohatších lidí světa, investor Warren Buffett. Jake bohužel po dvou letech studia zanechal, kvůli rozjíždějící se herecké kariéře. Později se ke studiu vrátil a školu úspěšně dokončil.

Vztahy
V roce 2001 chodil Jake se zpěvačkou Rilo Kiley. Od roku 2002 do roku 2004 chodil s herečkou Kirsten Dunst, která je známá hlavně díky hlavní roli ve filmech o Spider-manovi. V roce 2006 byl krátce s Natalií Portman. Mezi lety 2007 a 2009 randil s herečkou Reese Witherspoon, která hrála hlavní roli ve filmu Pravá blondýnka. V říjnu 2010 si nabrnkl známou zpěvačku a skladatelku, Taylor Swift. Jejich vztah vydržel jen několik měsíců, do března 2011. Od července do prosince 2013 patřilo jeho srdce krásné modelce Alysse Miller. V roce 2015 se pustil do dalšího, krátkého vztahu. Tentokráte s britskou herečkou Ruth Wilson.

Zajímavosti
Časopis People jej v roce 2006 umístil mezi 50 nejkrásnějších lidí světa a mimo to jej také zařadil mezi nejžhavější svobodné mládence.
Po Jakeovi nešílí jen ženy, ale také homosexuálové, kteří jej v letech 2007 a 2008 zvolili na první místo žebříčku AfterElton.com Hot 100 List. Také byl zařazen na druhé místo žebříčku Gay Wired Magazine, který se skládá s herců, kteří hráli ve filmech postavu gaye.
V dubnu 2012 jej Shalom Life umístil na 6 místo 50 nejtalentovanějších, nejzábavnějších, nejinteligentnějších mužů světa.
Je politicky aktivní, zapojil se např. do kampaně prezidentského kandidáta Johna Kerryho v roce 2004 a vyzýval studenty k účasti ve volbách.
Zapojuje se do projektů na záchranu přírody.
Je zastáncem co největšího recyklování odpadů.
Je kmotrem Matildy Rose Ledger (28. října 2005), dcery Heatha Ledgera a Michelle Williams.
Ve volném čase se věnuje práci se dřevem a vaření.

1991-1998 - Jakeovi začátky na filmovém plátně
Protože pochází z herecké rodiny, hrál od dětství v nejrůznějších školních představeních. Svůj filmový debut si Jake odbyl již ve svých 11. letech, kdy měl malou roličku v dobrodružného westernu Dobrodruzi z velkoměsta (rež. Ron Underwood). Ve filmu si zahrál syna Billyho Crystala. Hned následující rok, měla jeho kariéra pokračovat filmem Šampióni (rež. Stephen Herek). Tuto příležitost jeho rodiče poslali k ledu, protože by Jake musel být 2 měsíce mimo domov, což nechtěli. Rok po této zmeškané příležitosti je obsazen do dobrodružné Road movie Josh a S.A.M. (rež. Billy Weber) a do romantického dramatu Nebezpečná žena (rež. Stephen Gyllenhaal), do kterého byla obsazena také sestra Maggie.

Po filmové pauze, která trvala 5 let, se objevil na plátně znovu v roce 1998 v komediálním thrilleru, v režii svého otce, Tráva je zlatej důl. Opět si tu zahrála také Maggie.

1999-2004 - První filmy, kde Jake hraje hlavní roli
Roku 1999 se Jake dočkal své první hlavní role v životopisném dramatu Říjnové nebe (rež. Joe Johnston). Ve filmu hraje skutečnou postavu středoškoláka Homera Hickmana, raketového nadšence, který začne se svými kamarády konstruovat amatérské rakety, aby naplnil svoji vizi. Jednu z hlavních rolí si tu zahrála také úspěšná herečka Laura Dern.

Další hlavní role přišla roku 2001 v romantické komedii Bubliňák (rež. Blair Hayes), ve které je Jake v kůži Jimmyho Livingstona izolován od svých vrstevníků v neprodyšné umělohmotné bublině. Důvodem toho, že musí Jimmy žít v bublině je absolutní absence vrozené imunity. Hlavní roli získal také v dalším filmu, mysteriózním sci-fi Donnie Darko (rež. Richard Kelly), kde si zahrál také Patrick Swayze a samozřejmě nechyběla ani Jakeova sestra. Komediální drama Krásní & úžasní (rež. Nicole Holofcener), pak celý rok 2001 zakončilo. Také rok 2002 připisuje do filmografie Jaka další 3 filmy. Prvním z nich je romantické drama Půlnoční míle (rež. Brad Silberling), ve kterém se jako Joe, vzpamatovává ze smrti své snoubenky. Zároveň se, i přes tuto tragickou událost, snaží stát skvělým zetěm snoubenčiných rodičů, které ztvárnil Dustin Hoffman a Susan Sarandon. Dalším filmem byla komedie Hodná holka (rež. Miguel Arteta) se slavnou Jennifer Aniston v hlavní roli. Trojici filmů roku 2002 uzavírá kriminální roadmovie Highway (rež. James Cox), které pojednává o cestě do Seattlu. Roku 2003 byl obsazen pouze do komediálního dramatu Abby Singer (rež. Ryan R. Williams). Roku 2004 si zahrál v komedii Jimmy Glick v Lalawoodu (rež. Vadim Jean), vyprávějící o reportérovi, který dělal rozhovory s těmi nejznámějšími světovými celebritami. V roli sedmnáctiletého Sama, který uvízne v New Yorku, si zahrál v katastrofickém thrilleru Den poté (rež. Roland Emmerich). Ve zmíněném roce byl jen krůček od nahrazení Tobey Maguireho v roli Petera Parkera ve filmovém hitu Spider-Man 2 (rež. Sam Raimi). Tobey měl v té době zdravotní problémy, ze kterých se naštěstí zotavil.

Současně si odbyl svůj divadelní debut v Londýně, kdy se stal součástí hry This is our youth. V představení zde vystupoval celých 9 týdnů a na předávání cen Evening Standard Theatre Award získal divadelní ocenění “vyjímečný nováček”.

2005-současnost - Jakeova rozjetá kariéra začíná dostávat ten správný spád, Jake bezesporu konkuruje těm nejlepším hercům
Rok 2005 se dá považovat za přelomový v Jakeově kariéře. Právě přišel čas ukázat s kým mají režiséři tu čest. Hned prvním snímkem, Zkrocená hora (rež. Ang Lee), si Jake vysloužil svoji první nominaci na oscara. Ikdyž sošku nakonec nezískal, může se pyšnit alespoň cenou BAFTA. Ve filmu, který vypráví milostný příběh dvou kovbojů, se objevil v roli jednoho z nich, Jacka Twista. Druhého si zahrál Heath Ledger. Společně s Heath Ledgerem získal cenu MTV Movie Award za “Nejlepší polibek”. Ve stejném roce také Jake propůjčil svůj hlas do krátkometrážního animováného filmu The Man Who Walked Between the Towers (rež. Michael Sporn). Další roli byla postava násilného amerického mariňáka, který chtěl pouze pokračovat v rodinné vojenské tradici. Namísto toho se ocitá uprostřed nekonečné arabské pouště tváří v tvář vražednému horku a nepřátelským iráckým vojákům. To vše ve válečném dramatu Sama Mendese, Mariňák. Rok završuje drama Důkaz (rež. John Madden), kde si Jake objevil jako student matematiky po boku Anthonyho Hopkinse a Gwyneth Paltrow. Stejného roku usiloval o roli Batmana v připravovaném hitu Batman začíná. Roli nakonec získal Christan Bale.

Roku 2007 hrál v mysteriózním thrilleru Zodiac (rež. David Fincher), který byl natočen podle skutečné události. Zahrál si tu hlavní postavu Roberta Graysmitha, novináře a spisovatele, který je autorem knih o Zodiacovi. Aby bylo jeho ztvárnění role co nejreálnější, sešel se osobně se skutečným Robertem Graysmithem. Dalším snímkem roku 2007 je napínavý, politický thriller Odvlečen (rež. Gavin Hood), který pojednává o globálním tajném systému přepravy a brutálních výsleších podezřelých, který byl zřízen po útocích z 11. září 2001. Ve filmu hraje také např. Meryl Streepová, Alan Arkin, či Reese Witherspoon. Roku 2009 se objevil, společně s Tobey Maguire a Natalii Portman, ve válečném dramatu Bratři (rež. Jim Sheridan), který je příběhem rodiny, kterou čeká tragédie, bolest a v neposlední řadě ostrý souboj dvou bratrů.

V roce 2010 si přišli na své, také milovníci počítačových her. Na plátna kin celého světa, vtrhl dlouho očekávaný snímek, natočený na motivy jedné z nejúspěšnějších her všech dob, Princ z Persie: Písky času (rež. Mike Newell). V hlavní roli perského prince Dastana se tu neobjevil nikdo jiný, než Jake Gyllenhaal. Kromě zmíněného filmu, hrál ve stejném roce v romantické komedii Láska a jiné závislosti (rež. Edward Zwick), ve které neumí nic jiného, než balit holky. Za tuto roli si vysloužil nominaci na Zlatý glóbus.

Roku 2011 se stává součástí vládního experimentu, který má odhalit strůjce plánovaného teroristického útoku v samotném srdci Chicaga, v thrilleru Zdrojový kód (rež. Duncan Jones). O rok později zazářil v úspěšném kriminálním thrilleru Patrola (rež. David Ayer), kde hrál policajta Briana Taylora, jemuž byl parťákem Mike Zavala (Michael Peña). Jak je vidět, je Jake Gyllenhaal nejčastěji obsažen do thrillerů a psychologických filmů. V tomto případě není ani rok 2013 vyjímečný. V roli detektiva Lokiho, pátrá po dvou zmizelých děvčatech v napínavém mysteriózním thrilleru režiséra Denise Villeneuva, Zmizení. Další mysteriózní thriller od stejného režiséra, ve kterém se Jake v roce 2013 objevil, nese název Nepřítel. Tentokráte tu Jacka vidíme v roli univerzitního profesora Adama, který prožívá svůj každodenní rutiní život až do doby, než shlédne film, ve kterém spatří svého dvojníka. Jeho posedlost jej kontaktovat spustí lavinu podivných událostí. Roku 2014 si připsal do filmografie další thriller, tentokráte nazvaný Slídil (rež. Dan Gilroy), ve kterém pracuje jako reportér na volné noze, který natáčí videa trestných činů pro jednu zpravodajskou stanici v Los Angeles. Současně se jedná o jeho první producentský počin.

Další 4 filmy s Jakem přinesl rok 2015. Jednalo se o dobrodružné drama Everest (rež. Baltasar Kormákur), rekapitulující jednu z nejtragičtějších expedic do Himalájí. Komedii Demolice (rež. Jean-Marc Vallée) mu pak přišila roli investičního bankéře, kterému se nedaří překonat ztrátu své ženy, která zemřela při autonehodě. Další komedií toho roku byl film Accidental Love (rež. David O. Russell). Nejvýraznějším snímkem, na který se také Jake musel velice pečlivě fyzicky připravit, bylo sportovní drama Bojovník (rež. Antoine Fuqua), ve kterém Gyllenhaal hraje boxera Billy Hopa, který je na vrcholu své kariéry, ale jeho svět se zhroutí. Po boku Amy Adams, si v roce 2016 zahrál v dalším zajímavém psychologickém thrilleru, Noční zvířata (rež. Tom Ford).

Rok 2017 zahájil příběhem šestičlenné posádky vesmírné stanice, která se ocitla na pokraji jednoho z největších objevů lidských dějin, ve sci-fi snímku Život (rež. Daniel Espinosa). Následovalo životopisné drama Silnější (rež. David Gordon Green), kde je v hlavní roli oběť bombového útoku, který se odehrál v roce 2013 během Bostonského maratonu. Završením roku 2017 bylo dobrodružné sci-fi Okja (rež. Joon-ho Bong).

Po boku Care Mulligan odstartoval Jake svůj filmový rok 2018, kdy se společně objevili v dramatu Wildlife (rež. Paul Dano). Následuje dobrodružný western The Sisters Brothers (rež. Jacques Audiard).

2019-budoucí filmy, ve kterých by se měl Jake objevit
Z filmů, ve kterých se fanoušci mohou na Jake Gyllenhaala těšit, je jako první ohlášeno životopisné kriminální drama The Man Who Made It Snow (rež. Antoine Fuqua). Objeví se tu v roli Maxe Mermelsteina, který začínal jako obyčejný pracovník hotelu, který se postupně vypracuje až na drogového pašeráka. Dalším filmem by měl být horor v režii Dana Gilroye, Velvet Buzzsaw. Následovat bude akční sci-fi The Division (rež. David Leitch), ve kterém teroristé šíří pozměněný kmen neštovic prostřednictvím bankovek. S obsazením Jaka se počítá také do dalšího pokračování Spider-Mana, který nese podtitul Daleko od domova (rež. Jon Watts) a bude se točit také v České republice, konkrétně v Liberci.

Mohli by vás také zajímat…