zavřít
Upravit životopis

Životopis

Barytonista Jakub Pustina původně vystudoval chemii na Střední průmyslové škole chemické v Pardubicích. Začal studovat Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích a současně i Univerzitu Karlovu obor analytická chemie, ale ve 20 letech šel jednou na operu a natolik ho zaujala, že se okamžitě začal věnovat zpěvu.

Stal se absolventem Mistrovských pěveckých kurzů Petra Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou a ve slovenských Tatrách, dále pěveckých kurzů (Anna Barová – ČR, Christian Mihailescu – Rumunsko, Alain Nonat – Kanada). Od počátku pěvecké kariéry je veden předním sólistou Národního divadla, národním umělcem a držitelem ceny Grammy Václavem Zítkem.

V roce 2004 získal první cenu a stal se absolutním vítězem mezinárodní pěvecké soutěže „Pražský pěvec“ konané pod záštitou Národního divadla v Praze. O měsíc později v listopadu 2004 získal na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech čestné uznání a cenu nakladatelství Editio Bärenreiter Praha za interpretaci árie Renáta z opery Maškarní ples (G.Verdi).
Rok 2005 byl pro zpěváka úspěšným i proto, že opět zvítězil v soutěži „Pražský pěvec“ v Národním divadle v Praze. Po vítězství následovala nabídka vystupovat v Litvě. Dalším úspěchem bylo vystoupení na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech, kde barytonista taktéž obsadil první příčku a získal cenu Viléma Zítka. Vítězství bylo obzvlášť cenné, protože se jedná o nejprestižnější soutěž v České republice.

Začátkem dubna 2006 se stal finalistou mezinárodní pěvecké soutěže Ferruccia Tagliavini v rakouském Deutschlandsbergu, kde předsedkyní poroty byla světoznámá operní pěvkyně Joan Sutherland. V dubnu stejného roku obsadil první příčku na mezinárodní pěvecké soutěži Imricha Godina ve Slovenských Vráblích a o měsíc později v květnu 2006 získal druhou cenu na mezinárodní pěvecké souteži Mikoláše Schneidera Trnavského (Slovensko). V červnu vystupoval na galakoncertu společně s Plzeňskou filharmonii pod taktovkou dirigenta Františka Drse. Jeho hlas také zazněl na srpnovém festivalovém koncertě Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou. V září 2006 absolvoval turné po ČR s litevskou sopranistkou Jekaterinou Tretjakovou, v březnu 2007 se slovenskou mezzosopranistkou Lindou Ballovou a v září 2008 s japonskou sopranistkou Renou Fujii.

Na listopadové mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech (2006) získal třetí místo v kategorii OPERA a nabídku hostování ve Slovenském národním divadle v Bratislavě.
V roce 2007 se umístil na 2. místě v mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech v kategorii OPERA.

V současné době se účastní řady festivalů a soutěží zvučných jmen: v lednu 2005 vystoupil na festivalu W. A. Mozarta v rakouském Salzburgu, v květnu pak absolvoval turné po Francii. Koncertně navštívil Dánsko, Rakousko, Belgii a v březnu 2006 absolvoval turné v Austrálii a na Novém Zélandě. Vystupuje po boku světových operních hvězd jako jsou např. Peter Dvorský (tenor) nebo Eva Urbanová (soprán).

Hostuje ve Státní opeře Košice: Ch. Gounod: Faust a Markétka (Valentin), G. Donizetti - Nápoj lásky (Belcore). Dále hostuje v Moravském divadle Olomouc ve scénickém provedení díla Carmina Burana (C. Orff) a v opeře Ch. Gounoda: Romeo a Julie (Mercutio).