zavřít
Upravit životopis

Životopis

1975
Čas středoškolského studia - se spolužákem Lubošem Trnkou zakládá svoji první skupinu. Hraje country a jmenuje se „Travaléři“.

1978
V duu se spolužákem Trnkou se Jakub Smolík účastní soutěže amatérských umělců „Zpěvák polabí“. Výsledek - cena diváků.

1978-80
Období vojenské služby v Českých Budějovicích. Hudba u Jakuba nemohla jít stranou a tak bylo založení tanečního a dechového orchestru „Horizont“ dalším logickým krokem jeho hudební dráhy. Soubor se prezentoval zejména na soutěžích ASUT a celostátních festivalech a získal mnoho předních umístění a čestných uznání.

1982-85
Muzika dostává zelenou – Jakub zahajuje studium na Ježkově konzervatoři v Praze. Účastní se pěveckých soutěží a působí jako frontman rockových skupin „Rockyt“ a „Kroket“.

1986
Přichází první velká nabídka - ke spolupráci s Lucií Bílou a Maximem Petra Hanniga. Na světě je první Jakubův velký šlágr „Až se ti jednou bude zdát“(prvně se objevil v pořadu „Pozor začínáme“).

1987
Kolotoč kolem vycházející hvězdy se roztáčí na plné obrátky - spolupracuje se zpěvačkami Martou Stravovou a Martinou Formanovou,vystupuje společně s Lukášem Vaculíkem, Miroslavem Moravcem a Dagmar Veškrnovou. Dalším potvrzením nesporného talentu se stává ocenění „Duhová deska“ za nejúspěšnější píseň roku.

1988-89
Turné šedesáti koncertů po celém SSSR.

1992
Vydání propagační desky u kamaráda Franty Kasla s názvem: „Až se ti jednou bude zdát“.

Další nabídka – tentokráte od Jiřího Zmožka a jeho fy. Carmen. Vychází CD „Největší hity country zpívá Jakub Smolík“.

1993
Po úspěchu prvního dílu vychází CD „Největší hity II“ , vznikají další dva videoklipy - „Prý chlapi nebrečí“ a „Ave Maria“. Nový koncertní program s Jiřím Zmožkem a Radoslavem Brzobohatým se setkává v veskrze kladnou odezvou.

1994
Jakub Smolík podepisuje vydavatelskou smlouvu s TOMMÜ records a vychází mu další album „Jakub Smolík country“. Pilně koncertuje a skládá …

1995
Vzniká poetický videoklip na text Vítězslava Nezvala „O nespočetné kráse těla“ a album „Jakub Smolík 95“.

1996
Tento rok přináší jeden z největších Jakubových hitů , podle nějž bylo nazváno i celé řadové album - „Víš“. Ve videoklipu k této písni si zahrála Petra Voláková.

1997
U Tommü records vychází kompilace „Lásky Jakuba Smolíka“ a světlo světa spatřuje i speciální nosič - CD „Country vánoce Jakuba Smolíka“.

1996-98
Jakubovo žánrové spektrum se opět rozšiřuje – svou muzikantskou univerzálnost a profesionalitu dokazuje při spolupráci s Michalem Davidem na dětských projektech: „Písničky Ferdy mravence“, „Štědrý večer s panem Ladou“a „Méďa Béďa a jeho přátelé“.

1998
Jakub podepisuje smlouvu s vydavatelstvím B&M Music a na pultech obchodů se objevuje CD „Jen blázen žárlí“. Následují dva nové videoklipy - „Živá láska“ (s Evou Vejmělkovou) a „Má Jenny“.

1999
Alba Jakuba Smolíka vykazují značný komerční úspěch, nový CD počin „Zachraňte milenky“ fanoušky opět okouzlí …

2000
Vzniká CD „Stýskání“,vzešlé mj. i ze spolupráce s Petrem Jandou a Alešem Brichtou – oba umělci účinkují i v novém videoklipu „Každej si meleme svou“. Jakubova živá vystoupení se skupinou „Zlatí paroháči“ sklízí zasloužený aplaus.

2001
Rok počátku spolupráce s producentem Michalem Kracíkem, nové turné a příprava materiálu na nové album. Koncem pozimu se začíná rýsovat možnost Jakubova „draftu“ jiným hudebním vydavatelstvím, ale vše je ještě ve hvězdách … média s nebývalým zájmem sledují dění okolo Jakuba, leč to hlavní se ještě nestalo …

2002
Svým způsobem bod nového startu – Jakub podepisuje exkluzivní smlouvu s vydavatelstvím Popron Music, příprava nového alba pod produkcí Marka Dobrodinského a Michala Kracíka vrcholí. V polovině září je hotovo a Jakub odlétá do USA aktivně se zúčastnit motocyklové jízdy po slavné „Route 66“. Po návratu za obrovského zájmu médií křtí nové „hudební dítě“ – CD „Dopisy lásky“, jež se velmi záhy vyhoupne do žebříčků. To už je ovšem Jakub zpět na pódiu a sérii TV natáčení, autogramiád a koncertních vystoupení, stejně jako jeden z nejplodnějších roků, uzavře stylově – beznadějně vyprodaným vánočním koncertem v Bránickém divadle v Praze. Jeho novoročním předsevzetím je dárek fanouškům – velké jarní turné …

2003
Album „Dopisy lásky“ se velmi záhy stává „zlatým“ a obrovský ohlas má i Jakubovo jarní turné s kapelou „Zlatí paroháči“. To se z plánovaných dvou měsíců díky obrovskému zájmu nakonec protáhne na třičtvrtě roku. Mezitím se na pultech obchodů objevuje zlatá edice „Dopisů lásky“, doplněná o tři bonusové písně a videokazeta se zpěvákovými videoklipy a dokumentárním filmem. Jakubova obliba stoupá nevídaným tempem a podzimní série autogramiád předznamenává masivní zájem, jež se potvrdí vyprodanou sérií vánočních koncertů. Tradiční Jakubův vánoční dárek fanouškům – Pražský koncert v Branickém divadle je vyprodán dokonce hned dvakrát za jeden den, ovšem to největší překvapení má teprve přijít. V polovině prosince je v anketě „Český slavík“ zvolen „skokanem roku“ a to je příslib, který je více než zavazující …

2004
Světlo světa spatřuje „Samotář“. Tato nová deska je opět brzy „pozlacena“ a publikum dává zpěvákovi jasně najevo, že sám opravdu není. Šňůra koncertů po celé republice je vyprodána, štace střídá štaci, dochází i na novinky v koncertním programu a mnohé přídavky. Každoroční Jakubův pražský vánoční koncert se opět pro obrovský zájem koná hned dvakrát za sebou v jeden den. To už je ale počato další hudební dítko…

2005
Jmenuje se „Chci Ti říct…“ a ukazuje se, že nebývale silná podpora fanoušků se pozitivně promítla i do novinkových písní této kolekce. Z pultů obchodů album mizí ještě rychleji, než to předchozí a to znamená jediné: je třeba poděkovat. A to ve velkém stylu. Své „DÍKY“ fanouškům řekl Jakub Smolík 9. listopadu před objektivy televizních kamer v beznadějně vyprodané Lucerně. Na pódiu této mekky českých zpěváků nejenže už obdržel Zlatou desku za nové CD (!), ale byl i zahrnut přízní a gratulacemi svých přátel – hostů galakoncertu (Lenka Filipová, Wabi Daněk, Bohouš Josef, Martin Maxa, Pepa Vojtek, Gabi Goldová a další). Televizní stanice TOP TV záznam tohoto nezapomenutelného večera odvysílala na vánoce téhož roku a na přání diváků jej mnohokráte reprízovala.

2006
Jaro roku se šestkou na konci je pro Jakuba naplněno příjemnými starostmi. Vychází mu výběrové dvoj-CD „36 nejkrásnějších balad“, zpěvák tedy absolvuje tradiční kolečko rozhovorů, autogramiád a dalších aktivit k podpoře alba. Nezahálí však ani koncertně, pilně s kapelou objíždí vlasti České. Ve studiu začíná vznikat nová deska a již ustálený autorský tým (Barták/Šándor/Derner) a nadcházející turné vánočních koncertů dávají tušit, že se Jakubovi fandové opět mají na co těšit…

Autor : uživatel streee

Mohli by vás také zajímat…