zavřít
Upravit životopis

Životopis

Anglický zpěvák, textař, skladatel a kytarista James Bay se narodil 4. září 1990 v anglickém, asi třiceti-tisícovém městě Hitchin, kde také s rodiči vyrůstal. Navštěvoval místní, státem zřízenou chlapeckou školu Hitchin Boys' School. Do hudby, především pak do kytary, se zamiloval asi v jedenácti letech poté, co slyšel píseň "Layla". Tato klasika od jednoho z nejlepších světových bluesových kytaristů Erica Claptona jej oslnila natolik, že doma vyhrabal starou, v podstatě už rezavou a hlavně rozvrzanou pětistrunnou kytaru a začal cvičit.

Studium a večery autorské tvorby
Asi ve svých 18 letech se přestěhoval do jednoho z největších a nejznámějších pobřežních letovisek Velké Británie - asi třista tisícového Brightonu. Zde studoval na Britském a Irském moderním hudebním institutu (British and Irish Modern Music Institute). Tou dobou vystupoval na tzv. Večerech autorské tvorby (Open Mic Nights), kde získal mnoho cenných zkušeností. Vždy cítil skvělý pocit, když se mu povedlo některé z posluchačů během svého vystoupení roztancovat. Za svou nynější slávu vlastně vděčí těmto večerům. Jedno z jeho londýnských vystoupení se díky fanouškovi dostalo na Youtube a James byl okamžitě kontaktován americkým hudebním vydavatelstvím Republic Records, jenž je divizí gigantického Universal Music Group. Týden na to tak podepsal svoji první smlouvu a v roce 2013 vydal debutové EP The Dark of the Morning. Do konce roku 2013 si pak ještě střihnul britské turné s irskou hudební skupinou Kodaline.

S druhým EP nazvaným Let It Go, které vyšlo 12. května 2014, už se dostavily první úspěchy. Debutovalo na vrcholu žebříčku iTunes albums chart a stejnojmenný singl "Let it Go" si vedl vcelku obstojně v mnoha hitparádách po celém světě. V nejprestižnějším americkém žebříčku prodejnosti singlů na místním trhu, Billboard Hot 100, se dostal na 16. příčku. V obdobné britské hitparádě UK Singles Chart bodoval ještě o šest příček výše, na desáté pozici. Společně s irským hudebníkem Hozierem (vl. jménem Andrew John Hozier-Byrne) pak během roku 2014 vyrazil na turné po Severní Americe.

Studiový debut a nominace na Grammy
23. květen 2015, to je den, od kterého se Jamesovi fanoušci mohli těšit z jeho prvního studiového alba. Debut pod názvem Chaos and the Calm byl vydán pod hlavičkou Republic Records a získal trojici nominací na Grammy. Zatímco samotné album bojovalo v kategorii Nejlepší rockové album (Best Rock Album), píseň "Hold Back the River" se ucházela o post Nejlepšího rockového songu (Best Rock Song) a sám interpret byl jen krůček od toho, stát se Nejlepším novým umělcem (Best New Artist). Ocenění Grammy v této kategorii mu nakonec vyfoukla Američanka Meghan Trainor a bohužel ani žádnou z dalších nominací nakonec neproměnil v samotné ocenění Grammy. Zmíněný song "Hold Back the River" se navíc vyšplhal až na druhé místo žebříčku UK Singles Chart a sledovanost jeho videoklipu na Youtube se v roce 2020 přehoupla přes 200 milionů.

Brit Award, vystoupení s Justinem Bieberem a rok plný ocenění
V roce 2016, konkrétně 24. února byl za svůj talent a píli náležitě oceněn, když si z předávání Brit Awards 2016 odnesl vítězství v kategorii Nejlepší britský mužský sólový umělec (Best British Male Solo Artist). Během večera vystoupil společně s Justinem Bieberem, když jej doprovodil na kytaru při písni "Love Yourself". Sám zde pak ještě odehrál “Hold Back the River”.

O to, že šlo o úspěšný rok, není sebemenších pochyb. Kromě již zmíněného vítězství na Brit Awards získal za song "Hold Back the River" ocenění Most Performed Work na předávání Ivor Novello Awards. Jde o britské hudební ceny pro skladatele a autory písní, pojmenované podle cardiffského herce a skladatele Ivora Novella. Samotná kategorie, v níž Jamesova píseň zvítězila je založená na tom, jak často je song slyšet v rádiích, poslouchán na internetu atd.

Za Nejlepšího mezinárodního nováčka (Best International Newcomer) byl označen na ceremoniálu u příležitosti předávání německých cen Echo Music. Během udílení britských Q awards pak ovládl kategorii Nejlepší sólový umělec (Best Solo Artist).

Jamesův cover součástí animáku s legendárním Blesk McQueenem
Čas od času se Jamesovi povedlo, že se jeho píseň objevila v epizodě více, či méně známého televizního seriálu. Za všechny tyto lze jmenovat např. song "Let Her Go" v epizodě Upířích deníků (The Vampire Diaries). V roce 2017 dostal příležitost nahrát cover verzi písně "King's Highway" od rockové skupiny Tom Petty and the Heartbreakers. Ta se pak stala součástí skvělého animáku Auta 3 (Cars 3, rež. Brian Fee). Nejen že ji můžeme slyšet přímo ve filmu, ale užijeme si ji také na oficiálním soundtracku.

Druhé studiové album a duet s Alicii Keys
Jamesovo druhé studiové album spatřilo světlo světa 18. května 2018 pod názvem Electric Light. Dle jeho vlastních slov je zde ve srovnání s jeho debutem určitý umělecký posun. Celkově je patrné, že bylo z části ovlivněno popem s prvky R&B. Z řad hudebních kritiků se ozývaly hlasy, charakterizující celé album jako lehce nadprůměrné. Decentní mluvené slovo ve stylu hip-hopu mu dodává jakýsi šmrnc.

Jeden ze singlů, "Us", se dočkal i duetové verze, na které se podílela Alicia Keys. Společně se songem vystoupili v americké pěvecké reality show The Voice 2018, jehož česká mutace je známa i naším divákům. TV Nova a TV Markíza ji totiž vysílala pod názvem Hlas Česko Slovenska, později pak The Voice Česko Slovensko.

Po vydání alba vyrazil na turné Electric Light Tour, během kterého odehrál téměř tři desítky koncertů ve Velké Británii, Evropě a Severní Americe.

Vzájemná spolupráce s americkou zpěvačkou a skladatelkou Juliou Michaels dala vzniknout songu "Peer Pressure", jenž byl k dispozici jak ke stažení, tak na streamovacích platformách.

Přípravy třetího alba ve slavném RCA Studiu
V roce 2020 zahájil práci na třetím studiovém albu, o kterém sám říká, že bude velmi pozitivně laděno. Název alba ještě znám není, ale už se můžeme těšit z prvního singlu "Chew On My Heart". Nejen song, ale i celé album má být velmi osobní, narozdíl od toho, na co jsme si u Baye zvykli. Hodně se bude točit kolem jeho dlouholeté přítelkyně, se kterou se znal už od dětství. Ve své podstatě zde bude oslavovat jejich minulou, současnou i budoucí cestu společným životem.

Celé album nahrával v RCA Studiu A, tedy v místech, odkud vzešly hitovky takových umělců jako Dolly Parton nebo Elvis Presley. Během natáčení alba zde spolupracoval s producentem Dave Cobbem, jenž se podílel na soundtracku k filmovému dramatu Zrodila se hvězda (A Star Is Born, 2018, rež. Bradley Cooper). James Bay měl dokonce možnost pracovat s Brandonem Flowersem ze skupiny The Killers. Ten přirovnal Jamesovi písně k písním legendárních The Beatles, což pro něj hodně znamená.

Vztahy
Jak již bylo zmíněno, James má dlouholetý vztah. Jeho partnerkou je kamarádka z dětství, Lucy Smith, které bude věnováno zpěvákovo třetí studiové album. A kdo ví, možná zde ti dva odhalí něco ze svého soukromí, které si Bay střeží jako oko v hlavě.

Zajímavosti
Bay podporuje mezinárodní organizaci WaterAid. Tato neziskovka se snaží dodávat čistou vodu, zřizovat toalety a pomáhat s hygienou v místech, ve kterých tyto základní lidské potřeby nejsou ještě zdaleka přístupné.

Pod hlavičkou britské mužské módní společnosti Topman vydal v srpnu 2017 vlastní módní kolekci s názvem #jamesbayxtopman.

James spolupracuje s firmou vyrábějící zesilovače Tone King, které sám používá.

Na instagramu vyučoval více jak milion svých instagramových fanoušků hře na kytaru.