zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází z rodiny italských přistěhovalců (otec byl dozorcem ve škole a matka pracovala v jídelně). Vystudoval informatiku na Rutgers University (1983). Potom se přestěhoval do New Yorku, kde vystřídal řadu zaměstnání (vyhazovač, barman, manažer nočního klubu). Začal se zajímat o herectví, které studoval ve známém Actors Studiu od konce 80. let.

Nejdřív se uplatnil na jevišti; na Broadwayi debutoval 1992 po boku Aleca Baldwina a Jessicy Langeové ve Williamsově dramatu Tramvaj do stanice Touha. Na mimobroadwayských scénách se představil mj. v hrách Zázrak jednoho dne, Letní větry a Tančící tarantule. Ve filmu zaujal postavou filozofujícího zabijáka Virgila v kriminálním thrilleru Pravdivá romance (r. T. Scott).

I nadále vytvářel vedlejší, většinou záporné úlohy v nákladných hollywoodských filmech různé kvality: poručík Dougherty v psychologickém thrilleru Krvavý příliv (r. T. Scott), bývalý filmový kaskadér Medvěd v černé komedii z hollywoodského prostředí Chyťte ho! (r. B. Sonnenfeld), mafiánský komplic Eddie v psychothrilleru Porotce (r. B. Gibson), majitel pornografického studia Eddie Poole v thrilleru 8 MM (r. J. Schumacher) nebo zabiják Leroy v dobrodružné romantické komedii Mexičan (r. G. Verbinski).

Svoji životní hereckou příležitost dostal v TV, kde v populárním mafiánském seriálu The Sopranos (1999- , Rodina Sopranů - ČTV) ztělesnil ústřední postavu Tonyho Soprana, hlavu dysfunkční newjerseyské gangsterské rodiny, procházející krizí středního věku, za niž dostal cenu Emmy 2000, Zlatý glóbus 2000 a řadu dalších ocenění.

Mohli by vás také zajímat…