zavřít
Upravit životopis

Životopis

Vyrůstal jako syn důstojníka z povolání a učitelky v Utahu, Illinois, Virginii, na ostrově Guam a v Nové Anglii. Studoval matematiku na univerzitě v Los Angeles a politické vědy na Massachusetts Institute of Technology, kde se také začal intenzivně věnovat divadlu. Nějaký čas vystupoval se soubory Harvard a Theatre Company of Boston.

Na Broadwayi, kde se poprvé představil 1970 ve hře Brendana Behana Borstal Boy, účinkoval pak v Rogersově a Hammersteinově muzikálu Jižní Pacifik. Za svůj výkon v mimobroadwayské inscenaci dramatu Barryho Englanda Nevhodné chování obdržel cenu Obie, kterou získal spolu s Cenou Clarence Derwenta za hlavní roli v kontroverzní hře Edwarda Bonda Saved. Před film. kamerou debutoval úlohou vietnamského veterána Billa Schmidta, jehož poklidný život nečekaně zkomplikuje návštěva dvou bývalých spolubojovníků, v dramatu Hosté (r. E. Kazan).

Prosadil se zejména rolemi psychicky a nervově labilních jedinců a cynických násilníků (Zmizení Aimee, Cibulové pole a Bestseller), ale stejně přesvědčivě dokázal ztělesnit neohrožené ochránce zákona (Polda a Poldovi v patách). Šíři svého hereckého rejstříku prokázal mj. v gangsterské sáze Tenkrát v Americe (r. S. Leone), kde se skvěle zhostil role rozporuplného gangstera Maxe, který zradí svého nejlepšího přítele (Robert De Niro).

Působivou kreaci, jež mu vynesla nominaci na Oscara 1986, předvedl v postavě fotoreportéra a novináře Richarda Boylea, který se účastní občanské války v Salvadoru, ve společenském dramatu Salvador (r. O. Stone). Bezúspěšně se ucházel také o Oscara 1996 a o Zlatý glóbus 1996 za vedlejší roli Byrona De la Beckwitha, který v červnu 1963 chladnokrevně zavraždil černošského aktivistu antirasistického hnutí (James Pickens jr.), o jehož cause pojednává drama Duch minulosti (r. R. Reiner).

Značnou část svých hereckých aktivit soustředil J. W. také na práci v TV, kde vedle účinkovaní v seriálech (Holocaust, Kojak, Streets of San Francisco (Ulice San Francisca), The Rookies, Police Story (Policejní příběh) a Saturday Night Live) vytvořil výrazné party v mnoha filmech; za ztvárnění schizofrenního bratra v dramatu Slib a opilce Billa Wilsona v dramatu Jmenuji se Bill W. získal dvakrát cenu Emmy. Úloha ředitele cincinnatského Centra současného umění Dennise Barrieho v dokumentárním dramatu Špinavá záležitost mu vynesla nominaci na Zlatý glóbus 2000. Od 1981 měl za manželku Kathryn Grekovou a 1989 se oženil se Sarah Owenovou.

Mohli by vás také zajímat…