zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jan Bálek se narodil v Plzni a vyrůstal v Přešticích (asi 20 km jižněji). Od pěti let navštěvoval hodiny klavíru místní ZUŠ u paní učitelky Miluše Parláskové. Během let jej zaujaly i bicí nástroje, takže od páté třídy nastoupil nejprve k panu učiteli Zdeňkovi Kalabzovi, kterého po několika letech vystřídal Jiří Žemlička. Několik let účinkoval jako bubeník přeštické dechovky, posléze i bigbandu. S dalšími dvěma kamarády založili první vlastní kapelu JAHODA (neboli JArda, HOnza, DAvid, posléze i Tomáš) ve složení bicí, klávesy, kytara, saxofon, kde postupně sbíral zkušenosti s hudbou hraním nejen českého bigbítu. Od roku 1998 studoval na gymnáziu v Plzni, kde participoval v plzeňské kapele Spěchej pomalu, hrající reggae, funky. Roku 2002 byl přijat na KJJ, kde byl po zotavení se ze zánětu šlachových pouzder na pravé ruce přizván do projektu Quattro Formaggi. Studoval klasický klavír u paní profesorky Jitky Paříkové. Na jazzový klavír docházel postupně k různým profesorům jako například Jaroslav Wagner, Ondřej Kabrna, Karel Růžička, Jiří Neužil a Jiří Růžička. V roce 2008 úspěšně složil absolventskou zkoušku.V současné době působí mimo jiné i částečně jako pedagog na Konzervatoři Jaroslava Ježka na jazzové větvi klavírního oddělení. Dále funguje jako lektor na Prázdninových rockových kurzech Honzy Militkého, kde učí improvizaci a klávesy.

Současné projekty: Top Dream Company, fusionové uskupení Filipa Spáleného - Los Quemados, Bigband Felixe Slováčka, Maranatha Gospel Choir, Tereza Rajnincová band, Ondřej Ruml band.

Dřívější hudební působení: Jesus Christ Superstar, T he Scheufflers, In2Funk, Base Line, Sly Rabbits, Sixin, Groove Inn, Tendance, doprovodná kapela Leony Machálkové, Petr Zeman Quintet, Maňana, Jazz No Problem a další.