zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jan Doležal se narodil ve Zlíně. Vystudoval Gymnázium Zlín (2004 – 2008), studoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor finance (2008 - 2011).

Na podzim 2005 absolvoval základní a na jaře 2006 pokračovací taneční kurzy. Po absolvování tanečních kurzů začal aktivně trénovat sportovní tanec v klubu Fortuna Zlín. V létě 2006 vyjel na první soustředění v tanečním sportu a na první soutěže třídy hobby s partnerkou Martinou Vaňharovou. Od roku 2007 byli registrovaným párem ČSTS nižší třídy ve standardních i latinskoamerických tancích.

Na začátku roku 2008 se stali tanečníky střední třídy ČSTS v LAT. Na konci sezony 2008 svojí soutěžní kariéru v ČSTS a IDSF musel ze studijních důvodů ukončit. Mezi jeho trenéry v klubu Fortuna Zlín patřili vynikající tanečníci jako např. Radim Přádka a Kateřina Kolmanová (LAT) – mnohonásobní finalisté MČR a mezinárodních soutěží IDSF, profesionální pár v LAT; Jitka Harvanová (STT) – čtyřnásobná mistryně ve STT, trenérka a porotkyně ČSTS a další. V roce 2010 se seznámil s Michalem Vaníčkem  a od začátku roku 2011 do konce roku 2012 spolu aktivně tancovali latinskoamerické tance v mezinárodní federaci ESSDA s nejvyšší mezinárodní třídou. V roce 2011 také spolu se svým partnerem založil Czech same-sex dance association (CSSDA), sportovní organizaci, která má za cíl zastřešovat same-sex taneční sport v České republice. Po prvním zasedání Valné hromady CSSDA se stal jejím prvním vicepresidentem.

Mezi jeho největší úspěchy v tanečním sportu patří např. vítězství na Tournoi International de Paris 2011, bronzová medaile na EuroGames Rotterdam 2011, stříbro na Vienna Dance Contest 2011, vítězství v kategorii Men Latin Open v Linci 2012, bronz na Tournoi International de Paris 2012, čtvrté místo na nejslavnějším tanečním parketě na světě v Blackpoolu na The UK Same-Sex Open a další. Jan společně s partnerem také pravidelně vystupuje na nejrůznějších exhibičních akcích a spolupracuje s na uměleckém programu s několika pražskými kluby.