zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jan Jiráň je českým hudebníkem, hercem, pedagogem (externě na DAMU).

Členem Ypsilonky je od roku 1987. Předtím vystupoval v autorských scénkách a písních s Martinem Stropnickým, společně vydali LP Hurá k šípku a Nanečisto. Je autorem hudby k inscenacím divadla Ypsilon, Bůh, Správce, Sebevrah,Tři mušketýři, Nadsamec Jarry. Pro Naivní divadlo v Liberci napsal hudbu k insc. Obr Gargantua, Malý Alenáš, pro Div. Franze Kafky – Franz Kafka. V Ypsilonce hrál v inscenacích Bůh (Osud), Sebevrah ( Muž s rakví, Stařena), Mozart v Praze (Mozart), Horké to někdo rád ( Rosella), Žert, satira, ironie a hlubší význam ( Baron z Valetic), Srdce ( Otec Nobis) aj. V současné době účinkuje v inscenacích Prodaná nevěsta (Krušina), Svatá rodina ( Vyšetřovatel), Praha stověžatá ( Svatý Václav, Arnošt z Pardubic a jiné), Rusalka ( Lovec), Vinobraní v Ypsilonce (básník Zvonimír Slavko), Vdovou proti své vůli (Everest).

Se skupinou Botafogo natočil dvě autorská alba: Jan Jiráň - Botafogo (2006), Čekání na Kojota (2009).

Za režii mluveného slova získal několik zlatých a platinových desek. Režíroval např. CD Medvídek Pú (s Markem Ebenem - zlatá deska), Zátiší medvídka Pú (s M. Ebenem), Klapzubova jedenáctka, Kocourek Modroočko (platinová deska), Zmatky Hanuše Hanuše ( s Marianem Pallou a Z. Zdeňkem), Ve znamení hada a Ve znamení ryby (s Marianem Pallou), Děti z Bullerbynu (s Libuší Šafránkovou), Harry Potter (s Jiřím Lábusem - platinová deska),Autopohádky (s Michalem Malátným a skupinou Chinaski - zlatá deska)Kouzelný kalendář, Mikulášovy patálie ( s Mirkem Vladykou), Muž, který sázel stromy (s Markem Ebenem), Tracyho tygr, Adresát neznámý ( s Markem Ebenem a Ivanem Trojanem), Povídky z prvního a druhého poločasu (pocta Josefu Masopustovi).Babička (s Libuší Šafránkovou) a mnoho dalších titulů s významnými českými herci.

Podílí se na tvorbě pořadů v Českém rozhlase. Také se zabývá kulturní publicistikou v České televizi. S Jiřím Lábusem a O. Kaiserem vydali knihu Vlak do Santa Fé, s Marianem Pallou knihu Ve znamení ryby, je jedním z autorů Slabikáře Ypsilon. Spolupracuje také při tvorbě studentských představení ve STUDIU Studia Ypsilon.

Spolupracoval s Martinem Stropnickým, Janem Vodňanským, Přemyslem Rutem, Světlanou Nálepkovou (J. Vodňanský – Sněhurka na trampolíně, W. Allen – Tenhleten Manhattan). Producentsky realizuje desky Studia Ypsilon ( LP Crazy Ypsilon,CD Mozart v Praze…).

Mohli by vás také zajímat…