zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jan Kubiš byl členem československé (Brity vycvičené) jednotky parašutistů, kteří se účastnili roku 1942 atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Celá akce, zahrnující výsadek nad územím Československa a následné spáchání atentátu, nesla název Operace Anthropoid. Dalšími parašutisty Operace Anthropoid byli Jozef Gabčík, Josef Valčík a Adolf Opálka. Akce se zúčastnily i jednotky Silver A, Silver B a Out distance.

Heydrich měl být zabit střelbou ze samopalu Sten Gun MK FF 209, ze kterého střílel Jozef Gabčík. Jeho narychlo složená zbraň se však zasekla, a tak použil právě Jan Kubiš granát, který explodoval před pravým zadním kolem neobrněného otevřeného automobilu, ve kterém Heydrich jel. Ten později zemřel na následky vážných zranění a otravu krve (celkovou sepsi organismu) v libeňské nemocnici Na Bulovce.

Jan Kubiš se spolu s dalšími atentátníky poté skryli v podzemních prostorách pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Nacisté je však vypátrali a 18.června na kostel zaútočili. Během útoku Jan Kubiš společně s dalšími dvěma (Adolf Opálka a Josef Bublík) bojovali na kůru, kde po výbuchu granátu upadl Kubiš do bezvědomí, na rozdíl od Opálky a Bublíka tak nebyl schopen spáchat sebevraždu a na následky zranění zemřel v sanitce. Po sedmi hodinách odporu, proti kterému Němci nasadili přes 800 vojáků, jsou dodnes na kostela památky v podobě jamek od kulek. Nakonec všichni zbývající členové výsadku (Jozef Gabčík, Jaroslav Švarc, Jan Hrubý a Josef Valčík) spáchali sebevraždu poslední kulkou.